(Inchis) Concurs Thinkpad R51

Diferite concursuri cu diferite premii organizate de RetroTech.RO sau membrii ai comunitatii
Frectie

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de Frectie »

Eu unul am butonat pe primul meu Pc in anul 2008, un pc din anul 2002 cu windows XP, 1 gb ram si 2vram. Ma jucam jocuri in browser, gen taxi driver in 2D, si fel de fel de copii de CS. Unitatea facea un zgomot foarte galagios, dar mna, pentru un pc din 2008, era normal :)). Prin 2014, după un upgrade de Windows 7, am rupt pc-ul cu GTA Romania 2. A da, si cumparam CD-uri cu desene animate de la Penny Market si le vizionam cu el. Amintiri tată... 🙂. Țin să menționez că în am si acum în cutie, s-a pensionat.
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de alpitu21 »

Eu de mic copil, din 2007, am avut avantajul ca nu multi altii, sa am un calculator, chiar daca nu era al meu, era a lu fratimiu si il avea de 5 ani, cumpărat de tata, am avut in mare parte o viata de copil umpic mai usoara cu el, aveam melodii, un stic de net care mergea vineri si sambata, si jocuri descarcate, si cel mai mult ma jucam mario forever cu fratimiu, si inca il mai joc,imi e drag de jocul ala. Dar prima experiență "reala" cu un calculator a fost de la 7 ani, cand începeam sa cunosc chestii despre calculatoare, am reinstalat windows, ii cumparasem mai mult ram, facusem si overclock la procesor si nu l-am ars!! (Inca consider asta un achievement) si auzisem si de msi afterburner dar nu prea mi-a schimbat experienta cu calculatorul. Nu prea sunt in ordine povestile mele deoarece nu sunt bun la povestit, scuzele mele. Dar infine, chiar mi-aș dori acest laptop pentru a mai avea inca ceva de butonat, știu ca aveam un MSI Megabook (vai ce vechi suna acum imi dau seama) si instalasem android pe el 😂😂 dar aia a fost ultima mea experienta cu un laptop.
claudiu0933

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de claudiu0933 »

Prima dată când am avut vreo interacțiune cu un pc a fost prin 2010 . Tata cumpărase un calculator destul de scump pe vremea aia care avea pe el windows 7 . Nu era mare lucru pentru mine însă deodată ce am văzut câte chestii am pe el nu îl mai închideam . Mă jucam încontinuu bejeweled 2 și zuma . Amintiri faine ...
axinte

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de axinte »

am vazut o pe mama cand se juca zuma pe la vreo 3-4 ani. stiu ca de atunci m a invatat si pe mine cum sa umblu pe pc si sa ma joc. imi amintesc si acum cum ma jucam hercule dar niciodata nu reuseam sa trec de primul nivel :))
Nae12231

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de Nae12231 »

Prima mea experienta cu calculatoru a fost cand aveam 7 ani si parintii mei mi-au luat primul calculator, de atunci pasiunea pentru calculatoare a devenit cea mai mare pasiune a mea
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de djsop »

Prima mea experienta cu un calculator a fost acum 30+ de ani pe un Commodore 64, aveam un Floppy Drive, si un Tape Drive la el , dar si o Caseta tip Cartridge cu Flimbo's Quest (Recomand jocul) dar in mare parte foloseam dischete 5.25" pentru incarcat jocuri, da aveam doar 3-4 ani si stiam deja sa imi tastez numele meu , al sorei mele, al familiei si sa dau load la jocuri pe Commodore64, va vine sau nu a crede cam pe atunci foloseam Joystick sau mouse in functie de jocul pe care il incarcam, tin minte ca era si ceva emisiune pe TVR la un moment dat si urma o portiune in emisiune unde puteai conecta tape driveul sa inregistrezi sunetele transmise si aveai jocuri pe caseta, asa am facut rost din cate imi aduc aminte de jocul The Simpsons pe un ZX Spectrum, alt calculator care il detinea fratele meu la acea vreme, din pacate au ramas doar amintirile si nu mai am acele piese de muzeu. 😭💕
TheWorst

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de TheWorst »

Primul meu contact cu un PC a fost pe la 3-4 ani prin 1995 la biroul tatalui meu, era un pc cu sistem de operare MS-DOS, tin minte asta pentru ca navigam prin folder cu sagetile pe un ecran albastru pentru a selecta jocurile, stiam doar ca un joc trebuie sa aiba terminatia .exe, câteodată mai redenumeam fisiere din greșeală. Imi amintesc Wolfenstein, Prince of Persia, Dyna Blaster, Sky or die, Lemmings.
Akkialex357

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de Akkialex357 »

Prima mea experienta cu un Pc/leptop a fost in 2015 pe vremea cand Gta Vice City era la moda🤣 si cu timpul am inceput sa ma joc si alte jocuri de la miniclip instalate de pe un windows facut de un prieten vechi
Mario

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de Mario »

Salut!prima data când m-am jucat pe un pc a fost în 2005 și cred ca primul joc pe care l-am jucat a fost tarza .
De atunci sunt foarte pasionat de calculatoare în special cele retro
As vrea sa câștig acel laptop pentru a-mi reaminti de zilele când veneam de la scoal și mergeam direct la pc

(Administrator:Mesaj mutat din Topic nou)
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1132
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Concurs Thinkpad R51

Mesaj de AlinGheaja »

Cristi scrie: Vin Oct 14, 2022 1:02 am 2009, un prebuild all in one, avea forma de tv cu tub😃, dar eram bucuros, era primul meu calculator,
Țin minte și acum cum pictam in Paint și mă jucam ceva joc cu trenuri.
Nu țin minte ce OS avea dar cred că era Windows XP.
Din nefericire s-a dus în mai puțin de doi ani.
Overall mi-a plăcut, îmi pare rau că nu îl mai am , cel puțin ca amintire.
Felicitari Cristi! Thinkpad R51 iti apartine.:D Ai mesaj privat. (ai 10 zile sa imi raspunzi la mesaj in privat altfel aleg urmatorul castigator)

Maine un nou concurs! :D
Încuiat

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike