Root

Telefoane/tablete cu android
RebenciucMarius

Root

Mesaj de RebenciucMarius »

Se merita sa fac root la telefon?
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Root

Mesaj de Ionut1510 »

Nu știu totuși dar este cam riscant deoarece odată deblocat bootloader-ul îți vei pierde datele telefonului tău Android.Odată deblocat ai acces la toate funcțiile telefonului, poți să îți bagi un costum rom, poți modifica fișierele sistemului etc(adică ai acces la tot controlul telefonul Android)Am și un dezavantaj dacă nu știi cum să faci un Root și strici ceva.Ia-ți adio de la el
Ionut1510
RebenciucMarius

Re: Root

Mesaj de RebenciucMarius »

Iti mulțumesc enorm de mult pentru răspuns, cel mai bun forum cu admini si personal activ❤️
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Root

Mesaj de AlinGheaja »

RebenciucMarius scrie: Mie Dec 14, 2022 6:27 pm Se merita sa fac root la telefon?
NU decat daca ai un telefon vechi si nu suporta android mai nou sau alte aplicatii! Eu nu iti recomand :D

motive sa faci root:
-se poate customiza android cu aplicatii care blocheaza reclame,sau modificari de sistem,xposed,etc
-posibilitate de stergere aplicatii preinstalate (nedorite)
-custom kernel
-custom rom !
-custom boot
-custom recovery

motive sa nu faci root:
-consuma bateria mult mai repede
-telefonul va deveni mult mai vulnerabil la malware
-riscuri de ban la jocuri online
-probleme la instalare aplicatii din google play (iti va aparea mesajul "your device has been modified")
-pierzi garantia telefonului/tabletei,etc
-nu mai primesti actualizari de sistem (daca mai suporta producatorul)
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Root

Mesaj de Ionut1510 »

RetroTech scrie: Joi Dec 15, 2022 12:09 am
RebenciucMarius scrie: Mie Dec 14, 2022 6:27 pm Se merita sa fac root la telefon?
NU decat daca ai un telefon vechi si nu suporta android mai nou sau alte aplicatii! Eu nu iti recomand :D

motive sa faci root:
-se poate customiza android cu aplicatii care blocheaza reclame,sau modificari de sistem,xposed,etc
-posibilitate de stergere aplicatii preinstalate (nedorite)
-custom kernel
-custom rom !
-custom boot
-custom recovery

motive sa nu faci root:
-consuma bateria mult mai repede
-telefonul va deveni mult mai vulnerabil la malware
-riscuri de ban la jocuri online
-probleme la instalare aplicatii din google play (iti va aparea mesajul "your device has been modified")
-pierzi garantia telefonului/tabletei,etc
-nu mai primesti actualizari de sistem (daca mai suporta producatorul)
Mai este și posibilitatea de-a îți face ca telefonul să fie inutilizabil (Hardbrick) daca nu știi cum se rescrie partițiile.Am văzut asta mulți pe TikTok și e cam greu să îți refaci telefonul din nou utilizabil depinde și de marca telefonului
Ultima oară modificat Joi Dec 15, 2022 1:32 pm de către Ionut1510, modificat 1 dată în total.
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Root

Mesaj de AlinGheaja »

Da,corect ! Nu am pățit dar am avut câțiva prieteni.
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Root

Mesaj de alpitu21 »

RetroTech scrie: Joi Dec 15, 2022 12:09 am
RebenciucMarius scrie: Mie Dec 14, 2022 6:27 pm Se merita sa fac root la telefon?
NU decat daca ai un telefon vechi si nu suporta android mai nou sau alte aplicatii! Eu nu iti recomand :D

motive sa faci root:
-se poate customiza android cu aplicatii care blocheaza reclame,sau modificari de sistem,xposed,etc
-posibilitate de stergere aplicatii preinstalate (nedorite)
-custom kernel
-custom rom !
-custom boot
-custom recovery

motive sa nu faci root:
-consuma bateria mult mai repede
-telefonul va deveni mult mai vulnerabil la malware
-riscuri de ban la jocuri online
-probleme la instalare aplicatii din google play (iti va aparea mesajul "your device has been modified")
-pierzi garantia telefonului/tabletei,etc
-nu mai primesti actualizari de sistem (daca mai suporta producatorul)
Root nu are treaba cu custom kernel, custom rom, recovery, asta se face cu deblocarea bootloader-ului, si iti si trebuie un custom recovery ca sa iti rootezi telefonul (de obicei e Magisk), iar custom recovery-ul te lasa sa iti instalezi un custom rom sau un custom kernel.

Catre OP:
Se merita să îți rootezi telefonul numai daca esti sigur că ai un motiv pentru care sa faci asta. După ce iti deblochezi bootloader-ul, unele aplicații de exemplu cele bancare nu mai funcționează, dar este folositor daca neapărat iti trebuie o aplicație sau sa modifici unele chestii ale telefonului care necesita root.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike