Programe rulare masini virtuale

Programe utile pentru diferite sisteme de operare
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Programe rulare masini virtuale

Mesaj de AlinGheaja »

Am testat numeroase programe pentru creat masini virtuale si am ajuns la urmatoarea lista cu cele mai simple de configurat(Type 1 si 2)

Hyper-V(Type 1): gratuit si integrat in sistemul de operare Windows 8/8.1/10/11: Descarcare

Virtualbox(Type 2): gratuit cu suport a multe sisteme de operare + performante 3D: Descarcare

Vmware Workstation Player(Type 2): varianta gratuita fara limite de utilizare cu un numar foarte mare de suport pentru sisteme de opeare chiar si 3D: Descarcare

Vmware Workstation Pro(Type 2): varianta cu plata ce are multe functii in plus fata de versiunea gratis : Cumpara
(Sunt si alte metode de obtinere cod activare pe alte site-uri la pret mult mai mic)


Explicatii Type 1 vs Type 2:
Principala diferență dintre masinile virtuale de tip 1 față de tipul 2 este că tipul 1 rulează pe direct ca sistem de operare sau inclus in el, iar tipul 2 rulează pe un sistem de operare. Fiecare tip de masina virtuala are, de asemenea, propriile sale argumente pro și contra și cazuri de utilizare specifice.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Programe rulare masini virtuale

Mesaj de Ionut1510 »

Tare!Cele mai populare mașini virtuale sunt Vm Ware și Virtualbox :) Dacă aș avea un laptop sau un sistem desktop cu o performanță bună,cred că toată ziua mă jucam cu sistemele in mașina virtuală :)
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Programe rulare masini virtuale

Mesaj de AlinGheaja »

Ionut1510 scrie: Mie Dec 07, 2022 12:09 pm Tare!Cele mai populare mașini virtuale sunt Vm Ware și Virtualbox :) Dacă aș avea un laptop sau un sistem desktop cu o performanță bună,cred că toată ziua mă jucam cu sistemele in mașina virtuală :)
Cand te joci e fain.. dar cand incepi sa depinzi de o masina virtuala e groaznic! ca niciodata nu merge cum ai vrea si nu te poti folosi cum ti-ai dori!
Si mai ales riscul sa nu mai mearga sau sa se strice ceva la program. E foarte greu de recuperat o masina virtuala in comparatie cu instalare direct pe calculator.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Programe rulare masini virtuale

Mesaj de Ionut1510 »

RetroTech scrie: Mie Dec 07, 2022 9:18 pm
Ionut1510 scrie: Mie Dec 07, 2022 12:09 pm Tare!Cele mai populare mașini virtuale sunt Vm Ware și Virtualbox :) Dacă aș avea un laptop sau un sistem desktop cu o performanță bună,cred că toată ziua mă jucam cu sistemele in mașina virtuală :)
Cand te joci e fain.. dar cand incepi sa depinzi de o masina virtuala e groaznic! ca niciodata nu merge cum ai vrea si nu te poti folosi cum ti-ai dori!
Si mai ales riscul sa nu mai mearga sau sa se strice ceva la program. E foarte greu de recuperat o masina virtuala in comparatie cu instalare direct pe calculator.
Cam da.Chiar dacă e distractiv, poți să strici ceva la program.
Ionut1510
Avatar utilizator
Valer
Mesaje: 45
Membru din: Mar Feb 27, 2024 6:37 pm

Re: Programe rulare masini virtuale

Mesaj de Valer »

Și dacă ți-ai creat o mașină virtuală numai ca să o virusezi, trebuie să ai și grijă cum te virusezi. Înainte de virusare trebuie mai întâi obligatoriu oprit accesul la Internet la mașina virtuală (nu din Windows-ul ei, din opțiunile ei (în VirtualBox te duci la Devices > Network și debifezi Connect network adapter)) pentru a nu permite virusului să se transmită prin internet și în altă parte. În plus, trebuie să ai grijă și cu ce te virusezi, că sunt viruși care pot scăpa din mașina virtuală și să-ți infecteze sistemul real sau aplicații care detectează dacă le rulezi într-o mașină virtuală și se comportă complet normal acolo, nimic neobișnuit, dar pe un sistem real încep să se comporte ca un virus. Mare atenție la ce faceți.
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Programe rulare masini virtuale

Mesaj de AlinGheaja »

Cel mai bine sa folosesti "Sandbox" :)
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike