Ce se recomanda pentru schimbarea de la hard disk mecanic?

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
Avatar utilizator
nenea33
Mesaje: 46
Membru din: Vin Oct 14, 2022 5:03 pm

Ce se recomanda pentru schimbarea de la hard disk mecanic?

Mesaj de nenea33 »

Hai salut,nu am mai vorbit de mult aici asa ca am decis sa cer parerea celor de aici
Recent am reconstruit un calculator cu socket 7 si amd k6 dar deoarece eu nu mai vreau sa folosesc hard diskuri mecanice(IDE) din cauza ca pica foarte usor am decis sa fac schimbarea pe digital
Ce se recomanda?CF la IDE sau SATA la IDE,eu as merge mai mult pe sata si cu 80GB dar nu prea am gasit articole cat pot suporta aceste pc-uri cu socket 7 si pe emag nu imi dau seama ce convertor este bun pentru CF la IDE
Care ar fi cea mai buna optiune?
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Ce se recomanda pentru schimbarea de la hard disk mecanic?

Mesaj de AlinGheaja »

Salut
Sunt destul de scumpe cardurile CF din ce am observat.
Daca folosesti un sistem de operare de la XP in sus atunci merge varianta pe sata. Daca folosesti 98 atunci IDE. 98 e putin mai pretentios la capitolul sata.
Bine poti instala cu "compatible" in bios la sata.

Eu mai bine as sta cu un hdd mecanic, dar daca bugetul iti permite un card CF mai mare atunci dai bataie :D
Diferenta dintre CF si HDD sata sau ide e ca il poti extrage repede afara si il bagi intr-un laptop sau alt desktop.
Dar sa nu uitam ca HDD are viata mult mai lunga decat un CF sau SSD.
Viata unui card/ssd/cf scade repede daca scrii date pe el. De exmplu daca faci experimente cu diferite sisteme de operare des atunci viata lui va scadea destul de repede.

Eu la calculatoarele sau laptop-urile retro folosesc hdd mecanice. Am o unitate unde in loc de floppy am pus un cititor de card CF si pot copia rapid ce am nevoie. Dar il folosesc destul de rar pentru ca daca unitatea are usb si instalez drivere de usb pt 98, imi este mai simplu cu stick-ul !
https://www.philscomputerlab.com/window ... river.html

Si sa nu uitam.. sunetul clasic de HDD .. :X
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Dexter
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 04, 2024 4:08 pm

Re: Ce se recomanda pentru schimbarea de la hard disk mecanic?

Mesaj de Dexter »

Ba,

Tot uitandu-ma pe la Phil's Computer Lab, LGR si multi altii cu retro stuff in cap, am ajuns si eu sa ma intreb care naiba-i hype-ul cu CF Cardurile astea si cu adaptoarele vietii ?
Pe langa multe probleme de compatibilitate cu diverse softuri & such...

In fine, eu la toate build-urile mele am pus din HDD-urile pe care le-am tot salvat si am de la Fujitsu de 4 GB la Quantul Fireball de 8.4 la Maxtor-uri de 20 la Seagate de 40 si ale dracului sa fie daca mi-a facut vreunu probleme.

Chiar nu inteleg de ce pentru retro builds apelati la magarii de genul.

In fine, fiecare si le stie pe-ale lui, eu doar cautam sa ma laud ca am HDD-uri functionale :p

Spor !
3dfx & Aureal
Mandru c-am crescut alaturi de pionieri.
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Ce se recomanda pentru schimbarea de la hard disk mecanic?

Mesaj de AlinGheaja »

Si eu sunt tot de aceiasi parere. HDD e sfant.. dar uneori ar merge un card sa poti copia rapid de pe un pc pe altul!
:D
Dar parerile sunt impartite :))
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike