Diferența dintre un CD gol si unul scris

Solutii pas cu pas problemelor tale
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Diferența dintre un CD gol si unul scris

Mesaj de Ionut1510 »

Poate sunt mulți care nu știu care este diferența dintre un CD Scris și unul gol
Imagine
După cum vedeți in această poză acest CD este blank (adică gol) ceea ce înseamnă că nu are date scrise
Imagine
În a doua poză vedem un CD care este este scris după cum puteți observa culoarea este un pic mai întunecată. (acesta se poate vedea cu ochiul liber) asta înseamnă că datele au fost scrise pe acel CD.
Metoda de scriere a unui CD se face prin intermediul unui CD/DVD drive iar laserul are ca scop citirea și scrierea acelui CD prin intermediul unui Software dedicat pentru CD Burning
Ionut1510
Avatar utilizator
Aditzu
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 19, 2023 12:18 pm

Re: Diferența dintre un CD gol si unul scris

Mesaj de Aditzu »

Exista si cd uri mai mici cumva nu stiu cum sa explic care le poti pune intr un cititor de cd uri raw normal
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Diferența dintre un CD gol si unul scris

Mesaj de AlinGheaja »

Aditzu scrie: Sâm Noi 25, 2023 9:26 am Exista si cd uri mai mici cumva nu stiu cum sa explic care le poti pune intr un cititor de cd uri raw normal
se numesc mini cd

Imagine
https://en.wikipedia.org/wiki/Mini_CD

majoritatea unitatilor optice(sau mai bine zis toate,cel putin din ce am intalnit eu) au loc pt mini cd in mijloc

Imagine
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike