Cum instalăm Jocuri pe sistemele de Windows 95

Solutii pas cu pas problemelor tale
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Cum instalăm Jocuri pe sistemele de Windows 95

Mesaj de Ionut1510 »

Din păcate foarte puțini posesori mai ales colecționarii de calculatoare vintage mai au un laptop/PC vechi ce rulează Windows 95.
Pe vremuri era foarte greu să descarci jocuri mai ales că trebuia să te duci la magazinele de electrocasnice să îți iei câteva joculețe. Însă o parte le cumpărau doar pentru a le pirata și de a distribui mai departe fără să plătești.

In acest tutorial vă voi arăta cum să instalați jocuri pe sistemele de Windows 95
In primul rand avem nevoie de CD-uri și un laptop modern care să aibă CD/DVD ROM cat și un program de CD Burning eu recomand Power ISO sau CDxpburner

Acum vom căuta un joc dar care să aibă extensia .ISO (imaginea de disc)
Eu spre exemplu am instalat Need for Speed ii SE pe laptop-ul Compaq armada ce rulează Windows 95
Jocul l-am descărcat de aici
https://archive.org/details/need-for-speed-2-se_202105
Dupa ce l-am descărcat am descărcat programul Power ISO un laptop modern.Am introdus CD-ul și am selectat ce vreau să bag pe el, după i-am apăsat pe burn.
După ce am terminat toate asta ,a venit timpul să îl testăm jocul pe sistemul cu Win95 si ce să vezi s-a instalat.
Jocul merge doar că ești nevoit să introduci CD-ul astfel nu te v-a lăsa
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike