CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
psergiu
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 1:03 am

CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de psergiu »

Designerii grafici ai jocurilor bune și vechi, în special al celor cu un număr redus de culori, se foloseau de faptul că un monitor CRT va face un "smoothing" al culorilor alăturate și, cu un pic de pricepere, imaginile arătau a avea o rezoluție mai mare decât cea reală a monitorului și mai multe culori afișabile.
Imagine
De asemenea asta înseamnă că curentul modern de "pixel art" este o mare aiureală :-)
Ce părere aveți ?
Este cineva care încă folosește monitoare (Super)VGA adevărate, cu tub, pentru jocurile retro ? Ce monitor aveți ?
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de AlinGheaja »

Eu încă folosesc un monitor CRT Dell de 22”. E imens și greu. Dar se vede minunat. Împerecheat cu un p2 și gf2 , perfect pt retro gaming.
Și acasă dacă aș fi avut loc cred ca îl aduceam.
Iar pentru diferența dintre lcd și crt, am observat asta când eram copil la un vecin. Eu aveam crt și el avea lcd. Iar un joc numit street fighter zero se vedea mult mai bine pe crt. Și da am observat “smoothing” la caracterele din joc.
Anul trecut am pus monitorul crt la un pc mai modern modern și m-am jucat nfs underground cu un mod “redux”. De vis! Se vedea atât de bine.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Aditzu
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 19, 2023 12:18 pm

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de Aditzu »

psergiu scrie: Dum Sep 24, 2023 2:11 am Designerii grafici ai jocurilor bune și vechi, în special al celor cu un număr redus de culori, se foloseau de faptul că un monitor CRT va face un "smoothing" al culorilor alăturate și, cu un pic de pricepere, imaginile arătau a avea o rezoluție mai mare decât cea reală a monitorului și mai multe culori afișabile.
De asemenea asta înseamnă că curentul modern de "pixel art" este o mare aiureală :-)
Ce părere aveți ?
Este cineva care încă folosește monitoare (Super)VGA adevărate, cu tub, pentru jocurile retro ? Ce monitor aveți ?
Am un monitor samsung cu tub de 13" l am folosit ultima data acum un an
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 467
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de Morphinus »

Un Samsung de 19'' LED, obosit de vreme si semne de burn-in.
Imagine
psergiu
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 1:03 am

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de psergiu »

Sfat - mai ales pentru monitoarele produse între 1999 și 2009 - schimbați preventiv toți condensatorii electrolitici din ei cu unii buni ( Nichicon, Rubicon, Murata ) - îi veți prelungi viața monitorului cu zeci de ani.
Da, nu este simplu sau ieftin, dar nu uitați că nu mai există nici o fabrică care să producă CRT-uri pt montoare color pe planetă, și nici o fabrică care să producă utilajele necesare pentru construcția unei noi fabrici de CRT-uri.

CRT-urile care încă există sunt toate care vor mai fi, și, pe măsură ce se vor strica, raritatea și valoarea lor va crește. Cauzele numărul 1, 2 și 3 pentru defectarea catastrofică a unui CRT sunt cauzate de condensatori electolitici: Electrolitul din ele curge și corodează ireparabil placa de bază și componentele apropiate ; un condensator electolitic "uscat" face scurt-circuit și arde alte componente ; un condensator electolitic vechi din etajul de imagine generează frecvențe aiurea care distrug transformaturul de linii ( altă piesă care nu se mai fabrică )
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de AlinGheaja »

Mi-as dori sa am cateva puse deoparte dar sa le trimita cineva prin courier nu este ok. Doar daca gasesc local, doar ca la mine in zona nu prea mai sunt si lumea sa scapat repede de CRT pe cand m-am trezit eu.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
lifev5
Mesaje: 89
Membru din: Dum Sep 17, 2023 11:32 am

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de lifev5 »

psergiu scrie: Dum Sep 24, 2023 2:11 am Designerii grafici ai jocurilor bune și vechi, în special al celor cu un număr redus de culori, se foloseau de faptul că un monitor CRT va face un "smoothing" al culorilor alăturate și, cu un pic de pricepere, imaginile arătau a avea o rezoluție mai mare decât cea reală a monitorului și mai multe culori afișabile.
De asemenea asta înseamnă că curentul modern de "pixel art" este o mare aiureală :-)
Ce părere aveți ?
Este cineva care încă folosește monitoare (Super)VGA adevărate, cu tub, pentru jocurile retro ? Ce monitor aveți ?
Eu am un monitor vechi CRT acasa dar are mufa VGA oxidata si ruginita. Probabil o sa îl restaurez pe viitor :) Totusi am nevoie de sfaturi legate de restaurare.
𝕷𝖎𝖋𝖊 𝖎𝖘 𝖘𝖍𝖔𝖗𝖙. 𝕸𝖆𝖐𝖊 𝖘𝖚𝖗𝖊 𝖞𝖔𝖚 𝖒𝖆𝖐𝖊 𝖎𝖙 𝖕𝖊𝖗𝖋𝖊𝖈𝖙.
psergiu
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 1:03 am

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de psergiu »

lifev5 scrie: Lun Sep 25, 2023 10:39 pm Eu am un monitor vechi CRT acasa dar are mufa VGA oxidata si ruginita. Probabil o sa îl restaurez pe viitor :) Totusi am nevoie de sfaturi legate de restaurare.
Pt mufa VGA - există spray-uri pentru curățare contacte - fac minuni.
Pt schimbat condensatorii - dacă nu ai curajul sau/și îndemânarea, caută un vechi centru de reparații televizoare și intreabă.
Avatar utilizator
lifev5
Mesaje: 89
Membru din: Dum Sep 17, 2023 11:32 am

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de lifev5 »

psergiu scrie: Mar Sep 26, 2023 12:51 am
lifev5 scrie: Lun Sep 25, 2023 10:39 pm Eu am un monitor vechi CRT acasa dar are mufa VGA oxidata si ruginita. Probabil o sa îl restaurez pe viitor :) Totusi am nevoie de sfaturi legate de restaurare.
Pt mufa VGA - există spray-uri pentru curățare contacte - fac minuni.
Pt schimbat condensatorii - dacă nu ai curajul sau/și îndemânarea, caută un vechi centru de reparații televizoare și intreabă.
Pai degeaba mai dau cu spray din-ala pe mufa ca are cativa pini rupti (asa l-am primit). Legat de condensatori , nu ar fi o problema prea mare dar nu m-as baga. :))
𝕷𝖎𝖋𝖊 𝖎𝖘 𝖘𝖍𝖔𝖗𝖙. 𝕸𝖆𝖐𝖊 𝖘𝖚𝖗𝖊 𝖞𝖔𝖚 𝖒𝖆𝖐𝖊 𝖎𝖙 𝖕𝖊𝖗𝖋𝖊𝖈𝖙.
Avatar utilizator
Cojocel
Mesaje: 40
Membru din: Mar Feb 14, 2023 8:51 am
Localitate: VN

Re: CRT vs LCD/LED pt Retro-games

Mesaj de Cojocel »

Poți înlocui mufa, dacă ești dibace. Îți las link cu ce îți trebuie. Nu neapărat să cumperi de acolo, că te ajunge cu tot cu transport cât nu face... dar să ai idee ce să cauți prin magazinele de electronice/reparații.
Link
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike