De ce nu este bine să descarci jocuri de pe alte platforme care nu sunt cunoscute

Ce ne place cel mai mult..
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

De ce nu este bine să descarci jocuri de pe alte platforme care nu sunt cunoscute

Mesaj de Ionut1510 »

Cu toții știm că nu avem bani să cumpărăm jocuri de pe Steam, epic games etc , doar că mai sunt site-uri unde jocurile care costă bani sunt gratuite de ex: site-ul SteamUnlock ,in primul rând aceste site-uri pot conține malware și după vă treziți că datele dvs au fost compromise.De probă am incercat să descarc un joculeț de pe SteamUnlock dar ce să vezi fișierul era numit în zip în loc de exe după ce am deschis fișierul zip în WinRAR am depistat că acel joc nu se găsea în fișier și erau alte programe.Aceste jocuri sunt piratate și este ilegal să piratezi acele jocuri.De accea vă rog să nu vă zgârciți la bani ca să vă luați jocuri pentru PC pe gratis.N-ai să găsești pe gratis.oricum se găsesc și jocuri pe Steam și Epic games care sunt gratis.Avem și o secție dedicată exclusiv pentru jocurile care sunt gratuite
Ionut1510
Avatar utilizator
lifev5
Mesaje: 83
Membru din: Dum Sep 17, 2023 11:32 am

Re: De ce nu este bine să descarci jocuri de pe alte platforme care nu sunt cunoscute

Mesaj de lifev5 »

Ionut1510 scrie: Vin Mar 17, 2023 8:52 am Cu toții știm că nu avem bani să cumpărăm jocuri de pe Steam, epic games etc , doar că mai sunt site-uri unde jocurile care costă bani sunt gratuite de ex: site-ul SteamUnlock ,in primul rând aceste site-uri pot conține malware și după vă treziți că datele dvs au fost compromise.De probă am incercat să descarc un joculeț de pe SteamUnlock dar ce să vezi fișierul era numit în zip în loc de exe după ce am deschis fișierul zip în WinRAR am depistat că acel joc nu se găsea în fișier și erau alte programe.Aceste jocuri sunt piratate și este ilegal să piratezi acele jocuri.De accea vă rog să nu vă zgârciți la bani ca să vă luați jocuri pentru PC pe gratis.N-ai să găsești pe gratis.oricum se găsesc și jocuri pe Steam și Epic games care sunt gratis.Avem și o secție dedicată exclusiv pentru jocurile care sunt gratuite
Deseori , in fișierele jocurilor piratate exista un malware ascuns. Cel mai comun malware pare sa fie cel din fisierul .exe al jocului. Acest tip de malware e practic un "online fix" care nici macar nu merge fiindca are niste cerinte riscante cum ar fi spre exemplu : sa opresti firewall-ul , ceea ce nu este bine deloc. Exista si alti malware ascunsi comuni ca Trojan , Hacktool . Asa ca , pentru cei care cititi acest articol , va rog , nu mai piratati jocuri fiindca va puteti virusa! Mai bine cumparati direct jocul si sustineti dezvoltatorul acestuia , si de asemenea, il veti avea si in library fiind mult mai usor de descărcat ori de cate ori aveti nevoie! 😁
𝕷𝖎𝖋𝖊 𝖎𝖘 𝖘𝖍𝖔𝖗𝖙. 𝕸𝖆𝖐𝖊 𝖘𝖚𝖗𝖊 𝖞𝖔𝖚 𝖒𝖆𝖐𝖊 𝖎𝖙 𝖕𝖊𝖗𝖋𝖊𝖈𝖙.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce nu este bine să descarci jocuri de pe alte platforme care nu sunt cunoscute

Mesaj de Ionut1510 »

Exact :)
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike