Se mai merită să folosești Windows 7?

Totul despre sistemele de operare
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Se mai merită să folosești Windows 7?

Mesaj de Ionut1510 »

Văd că chiar dacă suportul extins pentru Windows 7 a încetat anul acesta, încă oamenii îl folosesc până și companiile încă folosesc acest sistem expirat instalate pe milioane de computere.
Oare se mai merită să folosești Windows 7? Nu! Suportul extins a încetat iar suportul pentru programe ușor ușor moare ceea ce înseamnă că în curând sistemul va fi inutilizabil mai pe românește nu mai poți să faci nimic. Singurele sisteme actuale care pot fi în continuare utilizabil și care primesc actualizări lunare este Windows 10 și 11 in rest nimic.
La ce probleme mă expun dacă folosesc Windows 7?
Simplu te vei expune la pericole,malware, viruși și atacatorii poate să spargă sistemul computerului și să ia toate informațiile stocate pe hard.
Am un PC mai vechi ce pot să fac?
Din păcate singura opțiune este să actualizezi Windows-ul fie 10 sau 11(Pentru Windows 11 este mai greu să faci bypass cerințelor hardware așa că recomand 10) Dacă pe Windows 10 merge greu din cauza HDD-ului îi schimbi frumos HDD-ul cu un SSD Windows-ul v-a merge și mai bine iar programele se va deschide repede.
Nu-ți place Windows-ul? Atunci bagi Linux
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Se mai merită să folosești Windows 7?

Mesaj de AlinGheaja »

Foarte adevarat !
Eu am un laptop cu i7 gen 1 desi merge win 10 pe el prefer sa il tin cu 7 pt configurari retea si classic gaming :D
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Se mai merită să folosești Windows 7?

Mesaj de Ionut1510 »

Asta am și zis și eu că Windows 7 nu prea se mai merită să fie folosit în ziua de azi.
Pentru lucruri offline cum ar fi jocurile mai vechi de pe steam da se poate folosi
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike