Încep să urăsc Windows-ul.

Totul despre sistemele de operare
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de Ionut1510 »

De când s-a lansat Windows 11 de atunci au început problemele să apară și la Windows 10.Foarte mult bloatware și multe aplicații care nici nu am nevoie.Foarte multe buguri, Bsod -uri etc.Deci nu înțeleg ce fac cei de la Microsoft Doar după cum văd eu , ei merg pe căi greșite.
Windows 11 da într-adevăr a omorât o grămadă de hardware.Ai nevoie de cel mai nou procesor,cel mai GPU și cel mai important TPM 2.0
Pentru setarea Windows-ului 11 ai nevoie să ai o conexiune la internet și un cont Microsoft.Sunt și modalități să dai skip folosit command prompt.
Windows 11 a avut foarte multe probleme la procesoarele Ryzen dar și alte hardware-uri.
DE ce să am nevoie să îmi faci update săptămânal dacă eu nici nu vreau.Daca acel update îmi v-a ruina laptop-ul , dacă o să îmi strice ceva etc.Cum S-a întâmplat la alții să se strice din cauza update-ului.
Din păcate n-am încotro unde să mă mut la un alt sistem de operare.Asa că deocamdată voi rămâne pe Windows
Ionut1510
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 467
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de Morphinus »

Dar fara de el nu poti sa traiesti?
Treci pe linux sa vezi cum este si de partea intunecata! :P

Ca posibil fix pentru problema ta poti sa iti recomand sa testezi o modalitate de intarziere al actualizarilor venite prin Windows Update prin intermediul unor chei de registrii si termini balamucu.
Nu inteleg de ce va grabiti sa faceti tranzitia catre 11 cand 10-le a devenit un sistem de operare extrem de matur si stabil.
Da in timp va prelua rolul de "Windows 7" la capitolul popularitate si stabilitate avand aceeasi soarta crunta, fiind lasat in paragina pentru noua jucarie dar totusi mai sunt cativa ani pana acolo.
Imagine
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de Ionut1510 »

Încă nu mi-am făcut tranzacția către Windows 11 pentru că laptop-ul meu nu suportă.L-am lăsat pe 10.
Iconițele de la Windows 10 au fost schimbate cu cele de la Windows 11.
Windows 10 și 11 au o grămadă de bloat preinstalate.
Totuși as putea incerca să instalez Linux doar că am nevoie de un laptop de test cu care să îmi fac treaba
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de AlinGheaja »

Stiu cum e..
Dar fiecare sistem are + si - !
Windows=un rahat dar nu ai de ales ca toate sunt facute pe el.
Linux=customizabil,stabil,dar mai putin gaming
macOS= depinde ce vrei de la el. merge si gaming,dar mai mult este folosit pt producatori,studiouri etc.

Windows a devenit un colectionar de date in permanenta. Daca esti cu 10 poti face debloat cu urmatoarea comanda rulata ca administrator in power shell

Cod: Selectaţi tot

iwr -useb https://git.io/debloat|iex
(Dupa ce se deschide dai "remove all bloat , disable cortana , disable edge pdf , uninstall onedrive daca nu folosesti , disable telemetry / tasks , remove bloatware regkeys)


Daca esti gamer si doar aia faci pe laptop atunci ramai pe 10. Daca joci foarte putine jocuri si alea sunt mai clasice gen: gta 3/vc/sa si seria nfs u1/u2/mw poti merge linistit pe Linux. DAR e nevoie de o placa video dedicata amd sau nvidia. Daca vrei sa te joci. Ca wine nu merge cu gpu integrat intel.
Iti recomand o distributie pt incepatori "Ubuntu" . Daca nu iti place Gnome pentru ca arata de zici ca e scuipat de pe o interfata de telefon/tableta atunci mergi pe "Kubuntu" interfata Kde este similara Windows.
Ubuntu/Kubuntu este destul de stabil si usor de folosit si gasesti o gramada de tutoriale pe internet cum sa... In caz contrar poti posta si aici si te ajutam.
Totul tine de tine si cat de hotarat esti. De pierdut nu ai ce sa pierzi,ba din contra vei "capata" experienta intr-un sistem de operare total diferit.
Daca iti instalezi Ubuntu/Kubuntu sa descarci versiunea LTS(e mai stabil) , primesti actualizari pana in April 2027. Cand ajungi acolo .. faci upgrade la urmatorul LTS. (Exact ca de la 10 la 11)
https://ubuntu.com/download/desktop
https://kubuntu.org/getkubuntu/

Iar legat de Windows 11.. mai bine lipsa.
Nici urmatorul fiind Windows 12 nu va fi wow. Va fi mai mult bazat pe "Cloud" !
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de Ionut1510 »

Windows 12 ewww.Vei fi nevoit să ai minim 8 GB memorie RAM.
MacOS and Linux better than this shitty Windows
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de AlinGheaja »

Ionut1510 scrie: Joi Apr 20, 2023 7:42 pm Windows 12 ewww.Vei fi nevoit să ai minim 8 GB memorie RAM.
MacOS and Linux better than this shitty Windows
Fa o tura pe linux :D poate iti place
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de octavianstechtips »

Uite de asta mi-am bagat pl in windows si am trecut pe linux desi sistemul meu este unul destul de potent (un ryzen cu 4c 8t 20gb de ram si radeon vega 8) windows imi facea figuri in orice si daca aveam uptime mai mare de 3 zile BOOOM bsod si pierdeam ce nu am salvat. Pe linux pot sa am uptime si 1 luna fara sa am lag sau probleme. Asa ca FUCK MICROSOFT EMBRACE GNU/LINUX
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de AlinGheaja »

Ma bucur ca poti.. eu din pacate nu pot. Am placa video nvidia si pe desktop nu se pupa bine. Gnome Shell NU ma atrage deloc.
Kde are un lag imens pe X11 iar pe Wayland merge OK dar am artefacte uneori si aplicatii care pica fara motiv. Sa nu mai zic de fps drops in jocuri.
Iar restul de DE (desktop environments) nu ma atrag: XFCE,Cinnamon etc.
Singurul care cat de cat imi place este Gnome 2 (Mate) dar a ramas mult in urma. Si este destul de instabil in prezent pe unele distributii.
Cand am avut placa video AMD Radeon a fost minunat. Am avut Debian instalat o perioada lunga si nu mi-a lipsit nimic.
O alta optiune care am si poate in viitor sa o folosesc este sa mai iau o placa video Radeon sa o pun in al 2-lea slot (placa de baza are 2 sloturi PCIE) iar Nvidia sa ramana pt vfio gpu passthrough cu qemu.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de Ionut1510 »

La fel și la laptop-ul meu ,are placă video integrata Nvidia GeForce GT 525M și nu există drivere pentru Linux Asta e ce-a mai nasoala experiență.Ca nu găsești driverele potrivite.
De aceea am să rămân pe Windows 10 forever.Oricum mă doare undeva că opresc suportul.Tot îl voi folosi.
Ionut1510
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Re: Încep să urăsc Windows-ul.

Mesaj de octavianstechtips »

AlinGheaja scrie: Vin Mai 12, 2023 7:23 pm Ma bucur ca poti.. eu din pacate nu pot. Am placa video nvidia si pe desktop nu se pupa bine. Gnome Shell NU ma atrage deloc.
Kde are un lag imens pe X11 iar pe Wayland merge OK dar am artefacte uneori si aplicatii care pica fara motiv. Sa nu mai zic de fps drops in jocuri.
Iar restul de DE (desktop environments) nu ma atrag: XFCE,Cinnamon etc.
Singurul care cat de cat imi place este Gnome 2 (Mate) dar a ramas mult in urma. Si este destul de instabil in prezent pe unele distributii.
Cand am avut placa video AMD Radeon a fost minunat. Am avut Debian instalat o perioada lunga si nu mi-a lipsit nimic.
O alta optiune care am si poate in viitor sa o folosesc este sa mai iau o placa video Radeon sa o pun in al 2-lea slot (placa de baza are 2 sloturi PCIE) iar Nvidia sa ramana pt vfio gpu passthrough cu qemu.
Am auzit ca nvidia pe linux are probleme dar am ramas cat de cat surprins ca la Nick (The linux Experiment) ii merge chiar super bn pe nvidia (si pe cele de desktop si laptop) si el are ca daily fedora 38. Still si la amd e o problema cu driverele de o perioada cum ar fii pe fedora nu prea mai exista accelerare hardware pe amd pana nu dai drumu la repoul non free.
Imagine
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike