Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de AlinGheaja »

Salutare tuturor
De 2 zile sunt nefericitul "castigator" al unui numar de sectoare "bad" ! Acum 2 zile am dat sa instalez un joc si a inceput sa imi traga PC-ul in jos (sa se blocheze,sa inghete, etc) !
Ma tot intrebam ce se intampla. Cand deschid task manager si dau la activity la "DISK 2 100% Usage". OK inchid Epic Games si toate programele, asta a durat cel putin 30 min sa le inchid. Pana la urma am fost nevoit sa dau restart. Nici un program deschis si el tot 100% usage ! Scot repede un stick cu linux dau restart sa verific daca pe linux live tot asa face. Si din nou exact lafel. Si incepe panica ! Dau restart intru in windows hdd nicaieri. Ca si cum ar fi deconectat. Il scot afara il desfac sa curat contactele de pe placa de baza la hdd (se oxideaza in timp si incep sa se deconecteze) apoi il reconectez si il vede. Dar lafel 100% disk usage ! Ma tot intrebam de unde ca nu este nimic deschis. Incerc sa i schimb Literele de la D: sa il pun Y: ! Pana la urma incepe sa se calmeze sa stea la 0% Usage. Dar cand intru pe partitie din 10 foldere nici unul nu ma lasa sa intru. Corrupted data !
Descarc repede crystal disk info si il deschid , urmat de un sunet (avertisment) si un mesaj "Caution" ! :( Hdd are sectoare bad ! El are 2 ani imediat de cand l-am cumparat.
Este un SSHD Baracuda 2TB ! Si i dau un "chkdsk /f" deocamdata si cumva re-apar fisierele si incep sa copiez din cele 10 foldere cu date fix primul care este VITAl. In aproximativ 30 min sau copiat vre-o 100GB cu succes si fara eroare. Incep sa dau sa copieze un al 2-lea folder si incepe sa copieze cu o viteza FOARTE lenta 10 kb/s-100 kb/s uneori si alteori 1mb depinde de fisier. OK vad ca merge il las peste noapte. Dimineata cand ma trezesc din tot ce era .. cred ca sa copiat 10 GB (acolo sunt peste 500 gb in folderul respectiv) si urmat de un mesaj ca nu exista folderul sau nu este accesibil. Deja ma tot gandeam ce sa fac ce sa fac cum sa salvez.
Nu ar fi problema ca este SUPER lent la copiat ca il las daca trebuie si 1 luna. Dar se tot deconecteza si apare ba ne-formatat ba corupt ba ok dar mega lent !
Am incercat cu seatools 5 dar fara succes. De formatat iese din discutie. Ma gandesc oare unde as putea gasi un hdd identic sa fac din 2 unul bun sa imi scot datele.
Sau ce metoda sa incerc sa scot datele. Ca daca ar fi sa il trimit la o firma de recuperari date (din pacate limitele mele sunt la software, nu detin un laborator de salvat date) au super preturi !!!!!
La un amic un hdd de 500 gb cu 99% recuperat, la costat 2000 lei ! ! !
Prostia mea cea mai mare ca acum 2 luni am schimbat hdd-urile la server si nu am mai facut backup la pc meu ca... am reinstalat win si de lenes ce am fost am zis.. o sa fac intr-o zi !
Asa ca de 2 zile sunt in depresie ca tot incerc diferite metode de salvat date si vad ca nu ajung nicaieri :(
Daca aveti sugestii VA ROG !
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de Ionut1510 »

Salutare!
Ai verificat dacă se Aude un fel de sunet Click of death
Sunetul de click al morții HDD-ului??Problema poate fi cauzată de mișcarea de actuarului de citire/scriere a discului
îți recomand acest tutorial dacă îți merge.Cele mai multe HDD-ului moare din cauza acelui click of death


Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de AlinGheaja »

Este destul de complicat o astfel de interventie daca sunt date importante. M-am gadit si eu sa il desfac dar posibil sa fac mai rau decat este!
Lucrez in IT de peste 15 ani si am avut nenumarate cazuri in care unii clienti au desfacut si au facut mai rau. Este mult mai costisitor la recuperatorii de date dupa ce lai stricat si mai tare. :( Nu ma risc sa il desfac ca am date destul de importante pe el.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de Ionut1510 »

Am înțeles, totuși prețurile pentru recuperarea datelor costă foarte mult 2000 de lei Doamne Iartămă.Eu nu prea am așa date importante în Hard driverul meu.In general eu mai fac un videoclip pe laptop și după ce am terminat de editat.Îl transfer pe telefon
Oricum de marca Baracuda nu am auzit niciodata.
Doar cele de la Samsung, Toshiba și WD le cunosc
Dacă tot e hibrid pe varianta SSD dar și HDD ar trebui că datele să se recupereze pe varianta SSD
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de AlinGheaja »

Este scumpa recuperarea de date si maine il trimit la o firma din Bucuresti. Mi-a facut o oferta OK. Dar de data asta nu am de ales si este greseala mea ca semne mi-a dat din timp si nu mi-am salvat datele manual si de lenes ce am fost nu mi-am facut salvare de date automata pe server dupa ce am reinstalat windows-ul !
:(
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
TheKalu
Mesaje: 120
Membru din: Mar Aug 23, 2022 12:36 pm

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de TheKalu »

Nu se mai fac hdd uri bune, am avut un barracuda si dupa 2 ani a mierlito.Am un hdd vechi de 14 ani de la WD cu tot cu bad uri inca functioneaza ma, n ai cum..e clar ca fac janghine acuma.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de Ionut1510 »

Din păcate da,nici HHD-urile nu mai sunt ce-au fost :(
Ionut1510
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de Ionut1510 »

Și hard driverele de la laptop-urile mele sunt rezistente hardul de la Toshiba are 4212 și cel de la Acer 5424 power on hours și 100% health.Am văzut pe TikTok la unul reparator român a primit un hard la care trebuia să se facă recuperare date avea numai 2400 și ceva de power on hours și 2% health
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de AlinGheaja »

Calitatea din ziua de azi e oribila! Faceți backup fraților altfel o mușcați!!
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Un hdd e pe moarte ! Sunt norocos...

Mesaj de Ionut1510 »

Văd că și hard-ul meu a cam început să îmi facă figuri.Ma duc in task manager și văd că îmi stă pe disk 100 îi dau un restart frumos tot disk 100 opresc pe acolo câteva activități ce rulează incepe să se mai calmeze 97 dar tot nu e bine.Verific cu Hard disk sentinel Performance and health 100% habar n-am ce se petrece.Ma tot gândesc să dau rollback la Windows 7 doar că îmi trebuie să îmi cumpăr un stick USB și să îl fac bootabil
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike