De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Telefoane/tablete cu sistem de operare iOS
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Mesaj de octavianstechtips »

Ei bine postarea de azi este inspirata din clipul lui Linus Tech Tips cu motivele de ce cred eu ca iOS isi face traba mai bine (toate venind de la un "veteran" android care a trecut pe iOS anul trecut).
1)Nu are bloatware
Ei bine iOS out of the box nu vine cu nimic altceva decat cu aplicatiile apple pe scurt cele de sistem si diferite utilitati care pot fi sterse daca nu ai nevoie de ele. De obicei majoritatea producatorilor de telefoane cu Android au obiceiul de a adauga aplicatii irelevante/de la parteneri pe gat fara posibilitatea sa le stergi ele pot fi decat dezactivate dar nu sterse ca da. Exista si vendori pe Android care nu fac asta dar sunt f putini.
2)Securitatea
Asta e unu subiectiv in postul acesta ma refer la androidul vanilla pe care il primesti pe un telefon cumparat nu vorbesc de custom romuri ca GrapheneOS sau CalyxOS etc.. si ei bine iOS la capitolul asta straluceste mai ales cu lucruri precum
-posibilitatea de a nu lasa aplicatiile sa ne urmareasca activitatea
-criptarea end to end a datelor din cloud
-iCloud private relay pentru securitatea pe internet
-ascunderea emailului principal cand iti faci un cont pe un site folosind apple
Pentru a vedea tot ce ofera iOS pe partea de privacy uitati aici un link.
3)Optimizarea
Desi Android a avansat destul de tare in ultimii ani pe acest capitol este clara ca momentan nu exista un competitor 1:1 la optimizare pentru apple(poate google cu pixel dar nu exista pixel care nu a suferit de probleme la lansare deci) Orice animatie, aplicatie, comanda sunt gandite perfect facand un sistem perfect optimizat. iOS e gandit de apple sa aibe o experienta placuta pe orice device.
4)Software support
Nu am mult de zis aici in afara ca media update-urilor majore pe un iphone e undeva la 5 ani cand pe android e undeva la 2,5. Iar pe partea de security patches lfl nu exista concurent pentru apple. Iphone 5s inca mai primeste patchuri de securitate pe iOS 12 desi anul acesta acest telefon face 10 ani, Samsung Galaxy S4 lansat in acelasi an a primit ultimul patch de securitate pentru android 5 in 2017.
5)Apple pay
Aici e strict de securitatea serviciului deoarece si apple pay si google pay fac aceeasi chestie dar apple pay sta mai bn pe securiatatea ta bancara
Imagine
Cum se poate vedea din poza informatiile cardului tau sunt stocate pe serverele Google asta insemnand ca daca serverele vor fi sparte de vreun hacker vreodata informatiile cardului tau sunt in pericol.
5)Ecosistemul Apple
Pentru cine are mai multe produse apple(nu eu lol) ca un iPad un Macbook un Apple watch etc. ecosistemul apple e best totul se integreaza perfect seamless si dupa vorba marelui Steve Jobs: "It just works"
6)Serviciile
Again nu mult de zis aici in afara de faptul ca again doar merg si pe lanag asta ca sunt de inalta calitate iCloud plus desi e us serviciu paid oferand chestii ca private relay si advanced data protection il face chiar worth it. Apple music are cea mai buna calitate audio plus suportul pentru Dolby Atmos, Spatial Audio, Apple lossless il fac perfect. Ideea e ca orice serviciu pe care apple il aduce vei fi si sigur ca merge out of the box fara prea multe probleme
Ei bine cam aici vrau sa inchei ca daca mai scriu ba nu mai opresc pana maine ba incep sa ajung enervant. Ei bine tot ce vreau sa va mai zic e ca va urez un Paste fericit si cam atat.
Imagine
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Mesaj de Ionut1510 »

Exact! IOS e mult mai avansat față de android ai o securitate mai bună,bine optimizat la aplicațiile pentru iOS față de android (cele de la Pixel se putea și mai bine.Nu ai bloatware asta e adevărat la iOS.Dar sunt și telefoane android din gama Pixel care nu au bloatware și vin cu un android curat față de celelalte,efectiv m-am saturat până în gât cu anunțuri și bloatware.Nu știu cam cât de naivi sunt cei de la Samsung (care includ o grămadă de aplicații bloat (cele de la Microsoft, Facebook etc) și în plus cine naibii ar folosi aplicația de magazin Samsung.
Ecosistemul pe Apple poți să faci foarte multe chestii.Ce ma atras la macOS Ventura este că poți folosi iPhone-ul ca post de webcam.Degeaba android colaborează cu cei de la Windows să implementeze aceasta funcție pentru că niciodată nu vor reuși să îi întreacă pe cei de la Apple.
Ionut1510
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Re: De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Mesaj de octavianstechtips »

Ionut1510 scrie: Dum Apr 16, 2023 3:07 pm Exact! IOS e mult mai avansat față de android ai o securitate mai bună,bine optimizat la aplicațiile pentru iOS față de android (cele de la Pixel se putea și mai bine.Nu ai bloatware asta e adevărat la iOS.Dar sunt și telefoane android din gama Pixel care nu au bloatware și vin cu un android curat față de celelalte,efectiv m-am saturat până în gât cu anunțuri și bloatware.Nu știu cam cât de naivi sunt cei de la Samsung (care includ o grămadă de aplicații bloat (cele de la Microsoft, Facebook etc) și în plus cine naibii ar folosi aplicația de magazin Samsung.
Ecosistemul pe Apple poți să faci foarte multe chestii.Ce ma atras la macOS Ventura este că poți folosi iPhone-ul ca post de webcam.Degeaba android colaborează cu cei de la Windows să implementeze aceasta funcție pentru că niciodată nu vor reuși să îi întreacă pe cei de la Apple.
Cam asta e ce vreau sa surprind e ca apple au creeat un sistem mult prea puternic si bun incat ii va fi greu competitiei. Nu stiu de tine dar eu am o ura enorma pentru producatorii ca xiaomi(toate categoriile si redmi si poco efectiv toti), samsung si totti cei care au un nume mare dar skinul lor e prost optimizat (miui) full as fu- de bloat(one ui) sau care aveau o baza buna dar l-au cam fu- dupa o colaborare (oxygenos) efectiv Android are un base extrem de solid si capabil si consider ca daca producatorii ar incerca sa face softul mai premium si mai solid si sa lucreze mai mult la ecosistem (ecosistemul samsung si xiaomi nus rele dar mai au de lucru) eu zic ca android ar putea detrona rolul de rege al lui apple in industrie lejer.
Imagine
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Mesaj de Ionut1510 »

Dap aici e și vina producătorilor de telefoane, degeaba colaborează cu alți producători de aplicații, Facebook,Spotify etc pentru că tot IOS-ul o să câștige.Numai telefoanele Pixel sunt ok dar se putea și mai bine.La android este nevoie de multă muncă ca sistemul să fie mai bun și optimizat,producătorii de telefoane ar trebui să lucreze la software.Android-ul e open source dar să mai vedem și îmbunătăți și optimizări pe telefoane
Și în plus ar trebui și dezvoltatorii de aplicații să optimizeze și pentru android nu numai pentru iPhone.Ar fi frumos ca ambele sisteme să fie egale.
Pe partea de mesagerie numai zic aici desigur e vina Apple pentru că nu vor să adopte suport RCS pentru iPhone când trimiți mesaje unei persoane ce folosește android.Textul pe iPhone o să se transforme în culoarea Verde in loc de RCS se va schimba în SMS.
Oricum google a pus o foarte mare presiune pe cei de la Apple să adopte RCS pentru iPhone ca cei cu android să poată trimite mesaje.
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Mesaj de AlinGheaja »

Eu m-am mutat pe iOS acum 2 ani si nu ma mai intorc inapoi. Uneori simt lipsa la anumite aplicatii care erau doar pt android dar gasesc altele. Uneori mi-e dor de launcherul de pe android dar m-am obijnuit. Android pt mine a fost un dezastru cu zile tot fara baterie si bloat instalate care nu reuseam sa scap de ele. Si pt custom rom nu aveam timp. A fost OK dar nu prea ! iOS este mult mai stabil si mai fiabil si cu mult mai sigur la securitate. Nu am sa mai iau telefon cu android indiferent ce super mega ultra hyper specificatii are. Apple a demonstrat ca desi telefoanele iPhone sunt mult mai slabe la specificatii , conteaza sistemul de operare sa fie optimizat. Iar pt apple este mult mai simplu sa faca sistemul pentru doar cateva telefoane care le au ei.
In schimb android (google) face un sistem universal ce merge pe 1 milion de telefoane si toate sunt legate la aceiasi galeata cu rahat.
iOS FTW
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce (in opinia mea) iOS e peste android

Mesaj de Ionut1510 »

Exact Degeaba telefonul are cel mai bun procesor și memorie RAM că tot sistemul rămâne varză.Conteaza optimizarea sistemului și cât de bun e.Cum au reușit Microsoft și cei de la Apple.Android-ul mai este de lucrat la optimizare și stabilitate.
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike