Modificarea desktopului cinnamon pentru un look windows xp like

Totul despre sistemele de operare
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Modificarea desktopului cinnamon pentru un look windows xp like

Mesaj de octavianstechtips »

Cu totii iubim Windows xp, nu? Pentru multi(incluzandu-ma si pe mine) este sistemul de operare al copilariei mele. Desi acest sistem de operare lansat in 2001 va ramane ageless in memoria multora din nefericire nu este asa de utilizabil in 2023 la mai bn de 22 de ani de la lansare. Pentru asta m-am gandit sa iau o distributie de linux deoarece folosesc linux ca daily driver si am decis sa aleg un desktop envoirment (interfata grafica) light care sa aibe umpic de customizare pentru acest tutorial am ales cinnamon un fork de gnome 3 facut de echipa linux mint pentru distributia lor care poarta acelasi nume.
Pasii de urmat:
Pasul 1 : Alege o distributie cu care vrei sa lucrezi
Eu am ales Arch Linux pe care am instalat Cinnamon dar orice distributie care vine cu cinnamon out of the box sau care are optiunea de a instala acest de(desktop envoirment) e perfect.
Pasul 2: instaleaza toolurile necersare
Nu vei avea de multe un extractor de fisiere daca distributia ta are unu preinstalat bine daca nu instaleaza-l tu eu voi folosi ark duitati aici comanda de instalare din terminal pentru Arch( si dervivatele acestuia) alaturi de debian(si derivatele acestuia) si redhat(si derivatele acestuia)
sudo pacman -S ark (pentru distributiile bazate pe arch)
sudo apt install ark(pentru distributiile bazate pe debian)
sudo dnf install ark(pe distributiile bazate pe redhat)
Mai ai nevoie de un browser majoritatea distributiilor au firefox preinstalat deci nu avem de instalat nimic la capitolul asta. S-ar putea sa mai ai nevoie de python dar el e preinstalat pe majoritatea distributiilor moderne dar daca nu sunteti siguri daca aveti python instalat in terminal scrieti python –version sau python3 -version si daca va spune ca nu a gasit nimic instalati-l voi. Iti mai trebuie niste cunostinte basic de command line (terminal) ca sa creezi foldere si cam atat.
Pasul 3 strangeti resursele necesare
Bun deci de tot ce vom avea nevoie e o tema gtk (gtk vine te la Gimp Toolkit/Gnome Toolkit) si un icon pack customd. Eu am luat tema de pe Github iar iconitele sunt tot de pe Github.
Pasul 3: Creem folderele in care vom pune tema si icon packul
Buuun pana aici a fost destul de usor si procesul asta lafel de usor daca stii cum functioneaza file managementul pe linux pe scurt in directorul de home (in terminal acesta este specificat cu ~) bun deschideti terminalul iar daca sunteti in home directory scireti mkdrir .themes si mkdir .icons aceste comenzi creeaza un folder special pentru teme (. din fata folderelor face folderele ascunse ca sa le facdeti sa fie vizibile din file managerul vostru dati show hidden folders) asa apoi extractati cele 2 foldere din linkurile de mai sus)
Imagine
O sa verdeti ca au acelasi nume dar continut diferit nu va temeti schimbati-le numele in tema xp si iconite xp si gata dati extract.
Imagine
Asa acum puneti tema in .themes si iconitele in .icons din home directory

Imagine
Asa cum se vede in folderul acesta aveti mai multe teme eu voi merge cu clasicul luna ca imi place la maxim.
Pasul 4: aplica tema ta alaturi de iconitele tale
In coltul din stanga jos ca pe windows cautati themes si deschideti aplicatia

Imagine
de acolo inlocuiti apliction styleu cu tema voastra de xp icons cu cele de xp si desktop tot cy cel de xp.

Pasul 5: facem meniul de start sa arate ca ala de pe xp
Dati click dreapta pe iconul de stanga jos cu meniul de start si dati pe configure. Bifati Use custom Icon and Label. Scrieti in label start si la icon cautati in search distributor-logo.
Sfat extra:
In final pueti adauga daca vreti legendarul wallpaper bliss si bum rezultatul final e pretty much gata.

Imagine

Imagine
Acesta este rezultatul final sper ca va place
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Modificarea desktopului cinnamon pentru un look windows xp like

Mesaj de AlinGheaja »

Felicitari. Frumos tutorial. Parca este și o varianta sa arate ca 98!
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Modificarea desktopului cinnamon pentru un look windows xp like

Mesaj de Ionut1510 »

Un tutorial foarte frumos.Felicitari
Ionut1510
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Re: Modificarea desktopului cinnamon pentru un look windows xp like

Mesaj de octavianstechtips »

AlinGheaja scrie: Joi Apr 13, 2023 12:53 am Felicitari. Frumos tutorial. Parca este și o varianta sa arate ca 98!
Multumesc mult, da in general cinnamon sau orice de de pe linux poate fi facut sa arate a ce vrei tu. Un look win 9x e mereu interesant!
Imagine
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Re: Modificarea desktopului cinnamon pentru un look windows xp like

Mesaj de octavianstechtips »

Ionut1510 scrie: Joi Apr 13, 2023 6:55 am Un tutorial foarte frumos.Felicitari
Multumesc!
Imagine
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike