Durata de viață a unui HDD/SSD

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de Ionut1510 »

Salutare astăzi am să vă explic cam câți ani ține un HDD/SSD
HDD
Ei bine aici depinde de tine cum îl utilizezi dar în general un HDD ține între 3 și 5 ani sau chiar mai mult
Dacă doriți să aflați starea HDD-ul dvs descărcați acest program numit Crystaldiskinfo
https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

Să vorbim despre SSD
SSD-urile sunt rezistente față de HDD deoarece nu folosesc componente mecanice pentru citirea informațiilor iar ca durată de viață între 5 ani sau chiar mai mulți ani
Ultima oară modificat Vin Feb 24, 2023 7:25 pm de către Ionut1510, modificat 1 dată în total.
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de AlinGheaja »

Salutare
un HDD (mecanic) are viata muuuult mai lunga decat un SSD.
Un hdd poate avea viata chiar si 10/20/30 ani(chiar si mai mult) si inca sa functioneze fara sectoare bad sau unele cu mai putine.
De exemplu am cateva laptop-uri de prin anii 90/2000 cu hdd-urile originale de fabrica si sunt fara sectoare bad si in stare perfecta de functionare.

Un SSD da are intradevar viteza mult mai mare ca un HDD dar cu viata mult mai scurta. Depinde cum este folosit. Daca este folosit la scriere date foarte mult atunci viata lui poate sa ajunga sa fie chiar si sub 1 an.
O alta diferenta intre ele este ca SSD-ul este rezistent la caderi (daca il scapi pe jos), dar riscul de pierdere date este mult mai mare. Recuperarea de date este foarte grea si uneori imposibila. Daca ai o sursa de proasta calitate te poti trezi dimineata ca este mort SSD-ul si la revedere date.
Un HDD cu toate ca are un numar imens de sectoare bad,inca tot poti salva date de pe el. Este exact ca CD/DVD,zgariat cum e.. dar inca merge.

Pentru date importante este intodeauna recomandat un HDD. Pentru jocuri si sisteme de operare este un mare avantaj un SSD.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de Ionut1510 »

Da fiecare unitate de stocare are propriile lor avantaje și dezavantaje
Ionut1510
Avatar utilizator
Cojocel
Mesaje: 40
Membru din: Mar Feb 14, 2023 8:51 am
Localitate: VN

Re: Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de Cojocel »

Salut! Eu, unul, prefer Hard Disk Sentinel. Pare mai comod de utilizat si ofera, zic eu, informatii mai detaliate privind starea discului, fie el HDD sau SSD. Bine... si informatiile astea trebuie citite cu cap, ca erorile pot fi cauzate si de cabluri sau de sursa de alimentare. Cand zic ca e mai comod, ma refer ca mie mi-a usurat munca foarte mult: am avut de verificat zeci de harduri si am facut treaba asta cu adaptor usb-sata/ide. Doar il conectam si vedeam instant starea discului, cate sectoare defecte are, ce speranta de viata, etc...

Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de AlinGheaja »

Cojocel scrie: Mar Feb 28, 2023 12:27 pm Salut! Eu, unul, prefer Hard Disk Sentinel. Pare mai comod de utilizat si ofera, zic eu, informatii mai detaliate privind starea discului, fie el HDD sau SSD. Bine... si informatiile astea trebuie citite cu cap, ca erorile pot fi cauzate si de cabluri sau de sursa de alimentare. Cand zic ca e mai comod, ma refer ca mie mi-a usurat munca foarte mult: am avut de verificat zeci de harduri si am facut treaba asta cu adaptor usb-sata/ide. Doar il conectam si vedeam instant starea discului, cate sectoare defecte are, ce speranta de viata, etc...

Imagine
Hard Disk Sentinel+crystaldiskinfo sunt "must have" ! :D
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de Ionut1510 »

Eu folosesc ambele
Și apropo azi este extragea laptopului Toshiba
Ionut1510
Avatar utilizator
Comandorul
Contribuitor
Mesaje: 97
Membru din: Joi Ian 05, 2023 11:14 am

Re: Durata de viață a unui HDD/SSD

Mesaj de Comandorul »

Cojocel scrie: Mar Feb 28, 2023 12:27 pm Salut! Eu, unul, prefer Hard Disk Sentinel. Pare mai comod de utilizat si ofera, zic eu, informatii mai detaliate privind starea discului, fie el HDD sau SSD. Bine... si informatiile astea trebuie citite cu cap, ca erorile pot fi cauzate si de cabluri sau de sursa de alimentare. Cand zic ca e mai comod, ma refer ca mie mi-a usurat munca foarte mult: am avut de verificat zeci de harduri si am facut treaba asta cu adaptor usb-sata/ide. Doar il conectam si vedeam instant starea discului, cate sectoare defecte are, ce speranta de viata, etc...

Imagine
Mulțumesc pentru recomandare, azi l-am instalat și eu, este foarte util acest program! Nu am găsit din păcate versiuni gratuite pe siteul producătorului (era una Free pt Windows dar se pare că e limitată ca opțiuni și una de Linux) dar eu fiind un copil sărac m-am descurcat cum am putut... când o să stau mai bine cu banii o să-mi cumpăr programul, chiar se merită.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike