Restaurare Procesor 486 DX2 80 cu pini indoiti

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Restaurare Procesor 486 DX2 80 cu pini indoiti

Mesaj de djsop »

Salut, scriu acest topic ca sa ma laud cu reusita mea de a indrepta niste pini nebunatici ale unui procesor 486 DX2 primit ca si donatie de la RetroTech.RO 😁
Am atasat pozele cu before si after,
munca depusa a fost de 2 zile (nu full, cateva ore] timp in care mi-am batut capul cum sa fac sa iasa bine, plus ca vederea imi joaca feste :)).
Am folosit penseta la inceput dupa care un creion cu mină urmat de doua liniare pentru rearanjare, iar faza finala aranjati pinii cat sa intre pe socket si sa se aseze bine, (Socket 3) daca nu aveam placa de baza pentru acesta ar fi fost mai greu sa ma prind daca sunt asezati conform. Am verificat diagrama procesorului si chiar de are un pin lipsa este pin de ground si poate functiona si fara acel pin.
Atasez pozele cu Before and After
Imagine Imagine Imagine Imagine

Eu am avut rabdare (desi deobicei imi cam lipseste) nu a fost un proces tocmai prietenos. Acum face parte din colectia mea, si este al doilea procesor 486 pe care il am, cu o frecventa mai mica decat cel actual, dar despre care ma bucur ca am reusit sa il salvez si sa fac un pas inapoi catre predecesorul lui 486 DX4 pe care il detin. ❤️🫶🏻
Multumesc Alin G. 🤗
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Restaurare Procesor 486 DX2 80 cu pini indoiti

Mesaj de AlinGheaja »

Felicitari ! Dupa munca si rasplata !
Cand l-am gasit prima data si am vazut in ce stare e am zis ca trebuie timp si nervi de otel. Si a ramas asa intr-un sertar , cam 2 ani de zile daca nu 3 ani. Si m-am gandit ce sa fac cu el. Placa de baza nu aveam.
Ma bucur ca a ajuns la cineva care la restaurat si functioneaza. :D
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Restaurare Procesor 486 DX2 80 cu pini indoiti

Mesaj de djsop »

AlinGheaja scrie: Dum Feb 26, 2023 2:13 pm Felicitari ! Dupa munca si rasplata !
Cand l-am gasit prima data si am vazut in ce stare e am zis ca trebuie timp si nervi de otel. Si a ramas asa intr-un sertar , cam 2 ani de zile daca nu 3 ani. Si m-am gandit ce sa fac cu el. Placa de baza nu aveam.
Ma bucur ca a ajuns la cineva care la restaurat si functioneaza. :D
Te inteleg 100% am patit si eu chestii asemanatoare :)
Intradevar am fost plin de nervi dar cu ambitie am trecut peste 😅 chiar imi parea rau daca nu reuseam sa ii dau de cap
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Restaurare Procesor 486 DX2 80 cu pini indoiti

Mesaj de Ionut1510 »

Vai mamă zici că acest procesor a trecut prin război :)) :))
Felicitări pentru munca depusă .Acum că Procesorul a fost salvat și merge (chiar dacă îi lipsește un pin )
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike