Prezentare Claudiu

Spune-ne cine esti, cu ce te ocupi, de unde vii, ce cauti aici ? O scurta prezentare, ca o mica biografie despre tine!
Avatar utilizator
TheKalu
Mesaje: 120
Membru din: Mar Aug 23, 2022 12:36 pm

Prezentare Claudiu

Mesaj de TheKalu »

Salut, numele meu este Claudiu si sunt pasionat de computere de cand aveam 16 ani.Primul meu computer a fost un compaq (CPU : Intel P1 ( cod : SL27J ) , cu MMX , la 200MHZ , 66FSB ) Memorie: 32MB SD-RAM Pl.Video: S3 Virge DX/GX (1-2 MB ) HDD: Western Digital de 608 mb)
In 2006 am facut primul upgrade si aveam un e6600, placa video de 256mb si 2 x 512mb ram pe care ma jucam cateva jocuri gen gothic, mortal kombat iar dupa ce s-a stricat am inceput sa mi-l repar singur cu putin ajutor de pe google si de atunci a inceput placerea asta de a repara pc-uri cat si sa construiesc build-uri dar mult mai tarziu.

Pe parcursul anilor am facut ceva build-uri, o sa incep cu cel actual.

Acesta este computerul meu actual pe care lucrez, pentru a monta coolerul respectiv l-am modificat cu ajutorul unui coleg de la munca prin a crea alte lamele de prindere cu o masinarie de tip CNC fix pe dimensiunea la socket 1700.Am ales procesorul i7-12700K pentru ca l-am prins la reducere si este destul de bunicel, puteam sa optez pentru un i5-12600K care era de ajuns si bate i9-9900K, spatiul de stocare este pe HDD si este putin tinand cont ca in ziua de azi un film 4k ajunge si la 90GB sau jocurile la 100GB dar pe viitor voi face upgrade la unul de 8TB.Carcasa este una de tip E-ATX (extended ATX), are un airflow foarte bun, capace laterale magnetice cu balama dar este foarte grea (10KG).

CPUZ Valid: https://valid.x86.fr/vfii7s
Poze:
Imagine
Imagine


Build #2
Mobo: MSI Z170A Krait Gaming, Socket 1150
CPU: Intel i5-6600K
GPU: GTX Gigabyte G1 Gaming 1060 6GB
Memorie RAM: Kingston fury 8GB 2133 mhz cl14
Carcasa: nJoy Santinel
SSD: Kingston 240GB
HDD: 1TB Seagate
Cooler CPU: Cooler Master V8 GTS v2
Sursa: Corsair 550W

Poza:
Imagine


-----------------------------------------------------------------------
Build #3
Componente computer #3

Mobo: Gigabyte H170-D3H
CPU: Intel i3-6320
GPU: GTX Gigabyte 1060 3GB
Memorie RAM: Kingston fury 8GB 2133 mhz cl14
Carcasa: Segotep The Wind Black
SSD: 240 GB Kingspec
HDD: 1TB Western Digital
Cooler CPU: Prolimatech Armageddon
Sursa: Parca tot un corsair dar cred ca era de 450w, stiind ca gtx 1060 consuma ff putin si acel cpu.

Poza: Imagine

----------------------------------------------------------------------
Build #4
Asta a fost donat unui copil cu o situatie materiala nasoala

Mobo: ASUS Q87M-E, Socket 1150
CPU: Intel i5-4570
GPU: GTX 750 Ti 2GB
Memorie RAM: Samsung 2 x 4 GB 1600 mhz
Carcasa: Segotep Polar Light
SSD: 120 GB Kingspec
HDD: 500 GB Western Digital
Cooler CPU: stock intel
Sursa: Corsair VS450

Poza:
Imagine
Imagine


Aici ce componente mai am asa din ce am pastrat eu:
Iar aici al doilea computer:
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Prezentare Claudiu

Mesaj de AlinGheaja »

Claudiu, ne bucuram sa te avem pe RetroTech.RO !
Foarte frumoasa povestea ta. Imi place si ce ai donat. Felicitari.
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Prezentare Claudiu

Mesaj de djsop »

Misto buildurile, nr 3 imi da senzatia de linistire, si celelalte imi plac, desi culoarea rosie cam da senzatia de Gaming la sange ahahaha, Winner e nr 1 dar eu aleg nr 2 ca si aspect pentru ochii mei, sa stapanesti sanatos Mama Navă nr. 1 😁😁😁keep up the good work, rar gasesc sa imi placa sistemele noi insa la astea se vede ca sunt construite cu pasiune!🔥🔥🔥
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike