"Curentul" retro pc/console in Romania

Discutii care nu se incadreaza in nici o categorie
b0by
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 06, 2024 9:50 am

"Curentul" retro pc/console in Romania

Mesaj de b0by »

Va salut!
Pe mine m-a prins cam tarziu "microbul" retro, abia de acum 2-3 ani. Pana atunci mai bagam, mai rar, cate un joc de ps2 sau ps classic.
Cand am vazut pe PhilsComputerLab instaland ms-dos si win98 pe niste thinclients (pe care le detineam si eu), si jucand niste jocuri retro pe ele, m-a inspirat sa incerc si eu.
Apoi am scos doua Pentium I care le aveam in debara de prin anii 2000, cand rulam pe ele Smoothwall.
Si apoi am descoperit niste jocuri retro pe le-am ratat cand eram mic, ca Warcraft 2, Rampage Redneck etc.
Apoi mi-am construit retro pc-ul "visat" cand eram mic, 486 dx2 66mhz, cu afisaj led 66 si buton de turbo, cum avea colegul meu de banca.

Pe internet am vazut activitate ro mai mult pe FB. Pe youtube, in romaneste, doar un pusti am gasit, dar este iritant rau cu glume rasuflate si un limbaj ro-inglish nashpa. Si are chestii prea noi, de la winxp incoace. Interesant a avut doar un Voodoo si un Compaq, si le-a facut varza.
Mai gasisem pe un forum, dar nu mai tin minte unde, niste baieti care reparau placi video retro.

Am vazut ca prin America se tin VCF (vintage computer festival). In mai multe zone, unele au chiar multi ani la rand de cand se tin.
Pe la noi prin Romanica se tin asa ceva? Sau macar turnee de retea retro? Sau nu e asa de puternic "curentul" retro pc?
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1131
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: "Curentul" retro pc/console in Romania

Mesaj de AlinGheaja »

Salutare și bine ai venit

Când te prinde nu mai scapi, te mai lasă câteodată așa ca durerea dar te prinde din urmă iarăși :))
Bine ca avem cu ce să ne bucurăm.

Daaa sunt multe jocuri ce nu am avut parte de ele.
Internetul a venit destul de târziu la mine.
Măcar acum să le gust până mai pot.
Și mie îmi plac enorm de mult cele cu afișaj, mă topesc 🫠
Să nu le vinzi ca încep să urce la preț.

În România comunitățile în general sunt foarte toxice sau dacă vând ceva retro exagerează la preț. Eu am luat ban de pe fb la un grup destul de mare.
YouTuberiiiiiii românești...prefer să i evit.
Îmi place mult LGR.

Este și la noi ceva expoziție și ceva gaming retro.
Și parcă și ceva muzeu.
O să caut un link și îți las.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike