Jocuri Românești ?

Ce ne place cel mai mult..
psergiu
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 1:03 am

Jocuri Românești ?

Mesaj de psergiu »

Știe cineva sau are idee unde aș putea găsii informații despre jocuri făcute în România, de către Români ?
Îmi aduc aminte prin anii 90, pe la început, că exista cel puțin o casetă cu "jocuri educative" pt (clone) Sinclair Spectrum de vânzare la JECO în pasajul Victoria din București - am avut una dintre ele care avea numai jocuri educative ( Reversi, Dame ... ) foarte simple, multe dintre ele scrise în BASIC. Din păcate nu o mai am.
Aș dori să încerc să găsesc cât mai multe astfel de jocuri lansate exclusiv/inițial pe piața Românească ca să încerc să creez o expoziție temporară la National Videogame Museum din Frisco, TX, USA - https://nvmusa.org/
Mulțumesc.
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Jocuri Românești ?

Mesaj de AlinGheaja »

Salut și bine ai venit
Cunoști autorii sau cine a produs jocurile ?
Eu zic ca dacă găsești ceva detalii s-ar putea să găsești și vreun link de descărcare.
Și eu am căutat de la revista level și am găsit arhiva cu toate revistele inclusiv imagini ISO.
psergiu
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 1:03 am

Re: Jocuri Românești ?

Mesaj de psergiu »

Speram ca să găsesc pe cineva care are casetele/dischetele originale și vrea să le vândă/împrumute sau măcar să le fotografieze.
Și dacă cineva de aici știe de alte jocuri românești (sau să mă sfătuiască unde aș putea înreba și în altă parte).
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike