Exista viata dincolo de monopolul Microsoft aka Windows?

Totul despre sistemele de operare
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Exista viata dincolo de monopolul Microsoft aka Windows?

Mesaj de octavianstechtips »

Ei bine acest post este mai mult o intrebare daca exista viata dincolo de sistemul de operare care detine 61,87% din marketshareul de sisteme de operare desktop global(dupa datele de pe statscounter) numit si windows.
De cand windows 8 a aparut in octombrie 2012 Microsoft a adus niste schimbari destul de controversate in lumea windows. Precum interfata metro, fortarea microsoft accountului pe gat(era chiar ez de a-i da bypass) si telemetria ajungand sa ne fie data ca un pumn in moaca. Bloatwareul era inca la inceput de "cariera" adaungand o gramada de aplicatii pre instalate de care nimeni nu a intrebat. Ei bine lumea la momentul acela a decis sa ramana pe windows 7 dar ei bine timpul a trecut si in 2015 Microsoft lanseaza windows 10 si odata cu el apar si ultimele procesoare care mai suporta windows 7, gen 6 de intel si ultimele procesoare amd fx. Oamenii nevoind sa isi ia componente moderne nu au avut de ales decat sa instaleze windows 10 ca procesoarele moderne de la intel gen 7 si ryzen au un power profile care functioneaza doar pe windows 10. Si ei bine ce am intalinit in windows 10? Mai mult tracking, bloatware de 10x mai rau, reclame in start menu, bagarea pe gat a browserului Microsoft Edge la un nivel nemaivazut, si scoaterea optiunii de a mai face un cont local odata ce computerul a vazut un pic de internet. Windows 11 accentuand mai tare aceste schimbari plus cerintele de sistem absolut ABSURDE (tpm 2.0, intel 8 gen sau mai nou/amd ryzen 3000 sau mai nou) PLUS RECLAME IN FILE MANAGER. Ei bine se poate observa clar ca Microsoft nu au altceva mai bun de facut decat sa mulga si ultimul cent din reclame si date personale furate plus servicii. Ei bine eu unu am fost satul pe scurt imi faci experienta de utilizare mai neplacuta ca eu cu fiecare install trebuie sa scot tot bloatul vostru, sa opresc si cel mai mic tracker posibil pe scut sa fac tweakuri instant ce instalez os-ul in loc sa ma apuc sa imi fac treaba. PAI ASTA SE MAI POATE NUMI UN OS READY FOR WORK?? Asa ca am decis sa discut despre posibilitatile de a scapa de acest sistem de operare monopolistic care cu fiecare release devine din ce in ce mai de 💩. Si sa va intreb pe voi cei care ati reusit sa "scapati" de acest virus infect numit Windows si ce ati ales si cum v-ati obisnuit sa scapati de acest gunoi de sistem de operare.
Mai intai sa vedem Exista viata fara Windows?
Raspuns scurt: Da
Raspuns amanuntit: E mai complicat
De ce e mai complicat? Sa vedem ce optiuni avem:
1)macOS
Imagine
Ei bine macOS este sistemul de operare proprietar al lui Apple pentru calculatoarele lor Macintosh(cunoscute in ziua de azi sub forma de mac) Acest sistem este extrem de robust, stabil si bine pus la punct, si cu o interfata extrem de furmoasa.
Avantaje:
-stabil
-frumos
-un layout mult mai practic fata de cel de la windows
-integrarea perfecta in ecosistemul apple(daca detii mai multe produse de la ei)
-majoritatea softwareului de pe windows e si aici
Dezavantaje:
-window managerul e umpic cam slabut (ii lipsesc anumite chestii basic precum snappingul intre fereste dar unele lucruri se rezolva cu extensii)
-necesita cumpararea de hardware nou(un mac)
-gamingul este aproape inexistent(se poate rezolva oarecum cu crossover dar nu recomand)
-te spioneaza lafel de rau ca windows daca nu debifezi nimic din settings
2)Linux sau ca sa vorbesc corect GNU/Linux
Imagine
Ei bine linux este un kernel nu un sistem de operare intreg, dar in acest post ne vom referi ca linux sub frorma unei distributii. Ei bine este format din kernelul linux si din mai multe librarii care ajuta la formarea sistemului.
Avantaje:
-stabil
-liber
-ai o gramada de optiuni cand e vorba de desktopuri/pachete/window servere etc.
-privat nu ai telemetrie decat daca vrei tu
-utilizarea de resurse este foarte scazuta
Dezavantaje
-fiind liber ei bine linux are multe optiuni care pot fi confuzing pentru userii noi(stiu ca imi incalc avantajul de mai sus cu ce scriu aici dar aceasta libertate ca multe lucruri are mai multe parti)
-lista de programe e mai mica decat cea de pe windows
-gamingul care desi e extrem de bun (undeva la 97% din libraria steam este jucabila) daca jocu cv cu anticheat noroc
-desi se poate folosi ca daily si fara dar trebuie sa inveti sa folosesti command line-u ca utilizarea sa devina mai rapida pe parcurs
Concluzie si ce am ales eu sa fac
In concluzie extista viata fara windows daca nu depinzi de un soft/utilitate anume, windows ajungand sa aibe o cadere pe piata destul de mare in ultimii ani. Legat de ce am ales sa fac ei bine din februarie eu am trecut pe Linux ca daily dupa 3 ani de cand interactionez cu el. Nu totul imi merge am ajuns sa fac un mic dualboot cu windows 11 ca nu imi merge davinci resolve pe linux (nici nu m-am mai atins de partitia aia de cand am instalat resolve) dar nu regret nimic sper ca Microsoft sa isi piarda marketshareul si sa realizeze ce au facut gresit cand e prea tarziu.
Dar despre voi? Cei care lfl ca mine care li s-au luat de microsoft ce ati facut si cum va este experienta? Iar voi cei care vreti sa scapati de windows dar nu puteti, ce va tine in loc? Ei bine eu am fost Octavian sper ca v-a placut acest post.
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Exista viata dincolo de monopolul Microsoft aka Windows?

Mesaj de AlinGheaja »

Frumoasa poastarea :D

Windows il folosesc la gaming.. ca altfel i faceam vant de mult.
Iar linux si macos doar pt munca. Dar ador macos pt cat e de stabil.
Si ma bucur foarte mult cand vad persoane care scapa de windows din cauza ca... etc
Bine macar ca avem de unde alege. Sunt curios daca se va intampla in viitor ca microsoft sa opreasca spionajul. Poate intr-o zi cineva se va ridica impotriva lor. Oricum spionajul si colectarea de date este ceva normal in ziua de azi. Ca e de la sistemul de operare sau aplicatii, telefon sau laptop etc.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Re: Exista viata dincolo de monopolul Microsoft aka Windows?

Mesaj de octavianstechtips »

AlinGheaja scrie: Sâm Iun 03, 2023 11:15 pm Frumoasa poastarea :D

Windows il folosesc la gaming.. ca altfel i faceam vant de mult.
Iar linux si macos doar pt munca. Dar ador macos pt cat e de stabil.
Si ma bucur foarte mult cand vad persoane care scapa de windows din cauza ca... etc
Bine macar ca avem de unde alege. Sunt curios daca se va intampla in viitor ca microsoft sa opreasca spionajul. Poate intr-o zi cineva se va ridica impotriva lor. Oricum spionajul si colectarea de date este ceva normal in ziua de azi. Ca e de la sistemul de operare sau aplicatii, telefon sau laptop etc.
Adevarat gamingul pe linux/mac kinda sucks dar ayaye nu putem sa le avem pe toate. Si legat de tracking traim o normalitate din nefericire mi se pare din ce in ce mai trist ca foarte putina lume opune rezistenta. :(
Imagine
psergiu
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 1:03 am

Re: Exista viata dincolo de monopolul Microsoft aka Windows?

Mesaj de psergiu »

Se poate și fără Windows.
Ultima versiune folosită voluntar de către mine a fost 3.1.1 for Workgroups.
Am încercat să îmi instalez (atunci noul lansat) Windows 95 pe acel 486.
- Nu avea drivere pt placa video și de rețea (care mergeau perect pe 3.1.1)
- Driverul de placă de sunet mi-a pârlit CDROM-ul ( non-IDE - conectat la placa de sunet )
- Am încercat să reboot în partiția de Linux și ia-o de unde nu-i - installer-ul Win 95 o ștersese fără să întrebe.
După 30 de minute de nervi, am reinstalat Linux și nu m-am mai uitat la Linux pe PC.
După ani de zile m-a pus Aghiuță să instalez Windows NT pe un workstation AlphaStation cu CPU Alpha. Foarte interesant cu emularea de CPU x86 - o grămadă de aplicații făcute pt PC Windows mergeau dar erau tare confuzate. Blestemul Microsoft m-a ajuns când am vrut să șterg Windows și să reinstalez Digital Unix - procedura cerea un re-flash automat de BIOS/Firmware - care a eșuat și a transformat tot wokstation-ul într-o cărămidă.
De atuncea, toate stațiile mele de lucru au rulat MacOS, Linux sau o versiune de Unix. Am refuzat angajarea la firme care mă obligau să folosesc Windows. Sunt destule jocuri de Mac, Linux & MSDOS pe care le am încă de jucat ca să nu îmi trebuiască Windows vreo-dată.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike