Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Telefoane/tablete cu android
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de Ionut1510 »

Mă mir că faptul că dezvoltatorii au început să lucreze constant la aplicația WhatsApp mai ales pentru Android. iOS nu mai zic nimic are deja acea interfață care e mult mai moderna dar pentru android nimic aplicația a rămas la acea interfață veche și expirată.
Acum a venit și vremea dezvoltatoriilor WhatsApp să adauge un nouă interfață care arată mult mai ok
Imagine
Așa arată noua interfață
Toate tab-urile sunt acum jos și are și iconițe față de Vechiul design care doar arată textul și fără iconițele ce era demodat.
Momentan noua interfață se află în teste și nu se știe când v-a apărea global
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de AlinGheaja »

Modernizarea asta cateodata atat de confuza poate fi... Unele aplicatii primesc un "Design" de nu mai gasesti nimic din ce cauti.
Ma intreb uneori ce este in capul la persoanele care se ocupa de forma si structura lor.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de Ionut1510 »

Da! la alte aplicații designul o să fie mai confuz până ce te înveți nu știu de ce le plac atât de mult să schimbe design-ul.
Dar totuși la WhatsApp avea nevoie de un design pentru android care să arate exact ca la iOS.Dar totuși când o să se lanseze public o să fie puțin confuz
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de AlinGheaja »

Ionut1510 scrie: Sâm Iun 03, 2023 5:42 pm Da! la alte aplicații designul o să fie mai confuz până ce te înveți nu știu de ce le plac atât de mult să schimbe design-ul.
Dar totuși la WhatsApp avea nevoie de un design pentru android care să arate exact ca la iOS.Dar totuși când o să se lanseze public o să fie puțin confuz
Da asa e. Gandeste-te ca anul trecut un om avea un laptop cu XP si intra pe internet cu firefox inca... si intr-un final nu se mai deschideau paginile. Si la recomandarea mea a luat un laptop nou si l-am pus direct pe Windows 11. Era foarte confuz pentru el si a zis "lau facut mai prost si mai complex".
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de Ionut1510 »

Așa e actualizările îți fac și calculatorul vechi să se miște mai greu la laptop-ul fratelui meu in browserul Chrome pe site-ul Youtube îi ia aproape un minut ca el să intre în modul Fullscreen și mă cam mă deranjează.Totusi sistemul Windows 7 se deschide mult mai repede la fel și aplicațiile dar Chrome ultima versiune pentru Windows 7 e varză
Ionut1510
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de Ionut1510 »

Intenția lor cu actualizări este că în loc să îți optimizeze aplicația pentru sistemul mai vechi ei mai tare o strică (în sensul că o să îți facă aplicația să îți meargă și mai greu față de versiunea ce-a veche) pentru ca proprietarul PC-ului /Telefonului să își ia unul nou pentru promovarea marketingului și nu prea îmi place
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de AlinGheaja »

Din pacate interesul la orice producator "software" este sa elimine suportul pentru dispozitivele mai vechi. Astfel suportul este mai usor pentru terminalele mai moderne.
Imagineazati daca Windows 11 se putea instala (fara restrictii,adica acceptat de microsoft) pe un pentium 3/4 !
Asta este viitorul. Update pana cand terminalele vechi merg greu si trebuie sa cumperi nou !
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de Ionut1510 »

Din păcate...
Ionut1510
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 450
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Aplicația WhatsApp primește o nouă interfață pentru android

Mesaj de Morphinus »

AlinGheaja scrie: Sâm Iun 03, 2023 6:19 pm Din pacate interesul la orice producator "software" este sa elimine suportul pentru dispozitivele mai vechi. Astfel suportul este mai usor pentru terminalele mai moderne.
Imagineazati daca Windows 11 se putea instala (fara restrictii,adica acceptat de microsoft) pe un pentium 3/4 !
Asta este viitorul. Update pana cand terminalele vechi merg greu si trebuie sa cumperi nou !
Prin ciclul de actualizari controlezi totul acum, valabil la orice.
Exemplu scandalul cu update-ul de firmware la Iphone, unde esti indreptat spre noul model cand se limiteaza functionarea sa corespunzatoare printr-o simpla actualizare, sau noxele la masini ce se manipuleaza intr-un mod asemanator.
Scenariul asta acum devine o utopie.
Imagine
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike