Review Pop!_OS 22.04

Totul despre sistemele de operare
Avatar utilizator
octavianstechtips
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 12, 2023 8:58 pm
Localitate: Mioveni, Jud. AG

Review Pop!_OS 22.04

Mesaj de octavianstechtips »

Pentru cine nu ma stie salut eu sunt Mihnea(Octavian) si din februarie am trecut definitiv de la windows 11 la linux (pentru 4-a oara de cand stiu sa folosesc linux ca poweruser) ei bine ca distributie exact cum vedeti in titlu folosesc Pop!_OS 22.04 LTS si sincer nu as parasi acest distro prea curand dupa cum veti vedea mai jos.
Ce imi place
-Foloseste un kernel relativ nou (6.2.6 la momentul la care scriu asta)
-Stabil
-Cosmic desktop desi e doar GNOME cu niste extensii si tweakuri proprii de ale lui System76 imi place cum arata si cum merge (voi vb mai in amanunt imediat)
Ce nu imi place
-Foloseste un gnome destul de vechi (42 iar ultima versiune de gnome la momentul la care scriu asta e 44)
-Foloseste ca baza un ubuntu vechi de 1 an (desi nu e o problema asa de mare ca e un ubuntu lts deci support de securitate pana in 2027)
-nu are suport de wayland (desi are o extensie in de sa ai gesturi pe trackpad pe x11)
Buuuuun am zis mai sus la ce imi place de acest cosmic desktop ei bine, Ce este cosmic? Ei bine amice este integrarea lui System76 pentru gnome in felul lor.(in curand va fii un desktop envoirement propriu dar aia e part2) Si ei bine ce are asa schimbat asa de tare fata de gnome?
Avem un meniu de aplicatii diferit de cel stock de la gnome 40+
Imagine
adica acesta ei bine pe cosmic arata asa:
Imagine
Dupa mine e umpic uratel dar nu il folosesc prea des ca folosesc functia aceasta again disponibila "doar cu cosmic"
Launcher acesta este un meniu de tip spotlight(search barul pe macOS) unde poti cauta toate aplicatiile si fisierele de care ai nevoie. Se acceseaza cu comboul super(tasta cu logoul windows pw o tastatura de win sau buttonul command daca ai tastatura de mac) si tasta slash. Acest Launcher mi se pare extrem de util si face navigarea in sistem extrem de usor.
Alt lucru fain in Cosmic e pop-shell ei bine acest feature transforma gnome dintr-un de cu ferestre interactive (care pot fi mutate oriunde si redimensionate dupa bunul plac) intr-un tiling window manager in stilul i3 wm. Unora le plac altora nupersonal ador acest feature si il folosesc la maxim fiind extrem de puternic cu o gramada de shortcuturi faine si utile pt un workspace foarte organizat. Spre deosebire de gnome stock wokspaceurille sunt pe verticala nu pe orizontala (cum e de la gnome 40 in sus). Dupa mine eceste "extensii" fac experienta extrem de placuta si alaturi de setupul meu "riced" ca aduc la o experienta chiar buna.
In final Pop!_OS primeste nota 8.6 de la mine este un distro bazat pe debian chiar bun dar shellul cam vechi si faptul ca foloseste un ubuntu mai vechi ma cam deranjeaza.
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1154
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Review Pop!_OS 22.04

Mesaj de AlinGheaja »

Eu iti recomand sa treci pe Fedora Workstation !
Sau un fedora spin cu Kde.
Sau daca vrei si ai chef de putina aventura "opensuse tumbleweed".
Dar Fedora este mai rapid actualizat decat Poop OS sau Ubuntu.
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Avatar utilizator
TheKalu
Mesaje: 120
Membru din: Mar Aug 23, 2022 12:36 pm

Re: Review Pop!_OS 22.04

Mesaj de TheKalu »

si din februarie am trecut definitiv de la windows 11 la linux
De ce ai facut trecerea asta, ce nu indeplinea ca sistem de operare?
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Review Pop!_OS 22.04

Mesaj de Ionut1510 »

Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike