Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Discutii care nu se incadreaza in nici o categorie
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Ionut1510 »

De câteva zile tot apare un anunț în care zice că telefonul este lent (adică că merge greu).
Eu niciodată nu am accesat site-uri dubioase doar totuși mai pot să apară anunțuri dubioase (Am și testat și pe alte telefoane și anunțul tot apare) .Daca vedeți acest anunț vă rog să nu dați click pe el.Exista aplicații pentru android.Va recomand să descărcați cele care sunt populare și cunoscute Ex: Cum ar fi Bitdefender,Avast etc

Imagine

Se pare că am găsit și aplicația pe google play.
Are tocmai 10k de descărcări și zice că elimină spam-ul , virușii etc.Cred că cel mai bine e să raportez la Google.Pentru că e cam suspect treaba asta.Aplicatia aia nu o să îți facă telefonul mai bine ci mai rău
Ionut1510
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 450
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Morphinus »

Cu ce intrii?
Ce browser?

Astea cu "scaneaza cu asta ca ai virusi sau ca iti fac telefonul mai bun" is la mintea cocosului ca sunt mai mult chestii ce tin de scareware, tentative de phishing, keyloggers.
Trebuie sa ai un pic de experienta, nu multa dar dupa o vreme de mirosi de la posta ce pare legitim si ce pare ca nu.
Recomand Brave sau Bromite dar mai degraba primul pentru partea de browser mobil.
Imagine
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Ionut1510 »

Morphinus scrie: Joi Apr 20, 2023 9:11 am Cu ce intrii?
Ce browser?

Astea cu "scaneaza cu asta ca ai virusi sau ca iti fac telefonul mai bun" is la mintea cocosului ca sunt mai mult chestii ce tin de scareware, tentative de phishing, keyloggers.
Trebuie sa ai un pic de experienta, nu multa dar dupa o vreme de mirosi de la posta ce pare legitim si ce pare ca nu.
Recomand Brave sau Bromite dar mai degraba primul pentru partea de browser mobil.
Eu folosesc browserul Chrome pentru că așa m-am obișnuit
De când am început să folosesc primul meu android.Totusi sunt și aplicații ad blocker sau browsere cu ad blocker.Eu las anunțurile pentru al ajuta pe RetroTech.ro.
Ionut1510
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 450
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Morphinus »

Sunt cu dublu tais anunturile.
Unele sunt malitioase si ai surprize de ambele parti tu ca owner de site si tu ca simplu utilizator.
Imagine
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Ionut1510 »

Da am și raportat la Google sper să se rezolve ceva
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de AlinGheaja »

:)) tare.. nu va panicati. google foloseste reclame pe baza la continutul care il vizualizezi. cum au fost discutii anterioare pe retrotech despre ios si ca e mai ok etc..
google iti colecteaza datele tale (istoricul tau,cookies,etc) si in urma la tipul de continut care il cauti/citesti/vizualizezi ,exemplu te uiti la un produs pe emag cum ar fi s23 ultra iar browserul tau de pe telefon stie ce model de telefon ai si in baza la aia iti da continut. google are un stil de reclame super inteligent :D
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Ionut1510 »

Da dar totuși eu nu am accesat site-uri dubioase :))).Îmi mai apar și cele de la Hornbach niciodată nu am dat căutare sau să accesez pagina :)) ;))
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de AlinGheaja »

Se ia dupa tot istoricul tau mai ales daca ai chrome pe laptop/telefon/tableta si folosesti un cont pt toate si ai sincronizate toate la un loc. Google este prietenul tau :))
Si al meu si al tuturor..
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de djsop »

Ai castigat un Iphone 14, joke 😅😅😅
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Au început să apară anunțuri dubioase pe site-ul nostru

Mesaj de Ionut1510 »

:)) :))
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike