Sistemul Windows phone

Telefoane/Tablete cu diferite sisteme de operare
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Sistemul Windows phone

Mesaj de Ionut1510 »

Imagine
Windows phone era un sistem de operare dezvoltat și desființat de Microsoft.Sistemul era instalat pe telefoanele din Gama Nokia Lumia și HTC și multe altele.In anii 2010 Windows phone era destul de popular față de android și IOS.
Cam toți de prin satul meu aveau telefoane Nokia Lumia.Sistemul se mișca foarte bine doar că Launcher-ul era un pic confuz dar în rest totul era perfect și performant
Prin anii recenți Cota de piață pentru sistemul de Operare Windows phone a început să scadă drastic Iar Android a intrat deja pe primul loc iar IOS pe locul 2
În anul 2015 Microsoft lansează sistemul de Operare Windows 10 Mobile pentru că nu au reușit să atingă cotă de piață (adică să ajungă în top) În 2017 Microsoft abandonează sistemul de operare și incep să se concentreze mai mult pe Windows 10.
Asistența pentru Windows 10 Mobile s-a sfârșit în anul 2020
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1158
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Sistemul Windows phone

Mesaj de AlinGheaja »

Mi-a placut de la 7 pana la 8/8.1 ! A fost super ok la performanta si baterie. Lipsa numarului de aplicatii din Store a fost destul de mare. Am avut multe modele de Lumia si am fost foarte multumit. Problema era ca Microsoft nu a investit mai mult in "development" sau grabit cu lansarea cu WP 7. A fost un dezastru, nu avea nici copy si paste. 8 si 8.1 au fost super OK doar ca lafel grabite fiind ca Android era un mare competitor. Pe cand a iesit WP 10 deja era prea tarziu. Android era deja favorizat de multi !
Dar cu toate ca a fost un esec mare au avut vanzari muuuulllteee la inceput. Erau si ieftine pentru ca WP 7 si 8 nu aveau cerinte mari. Exemplu: Nokia Lumia 520 era vandut de nou la un pret destul de mic 300-500 lei. Si se misca super bine ! Favoritele mele erau 520, 720, 1020, 1320, 1350 !
Pe cand a aparut Windows Phone 10 deja eram satul ca consuma PREA multa baterie si uneori mergea telefonul foarte greu !
RIP Windows Phone !
Counter strike 1.6 server: cs.retrotech.ro
Jocuri retro in browser: https://toons.ro/
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike