Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de djsop »

Salut! Va prezint al doilea computer din viata mea Commodore 64 Breadbin, pe care ma jucam cand eram mic ( pe la 4 ani), achizitionat recent de la un baiat, (cel care l-am avut cand eram mic din pacate l-am dat pe o bicicleta Mountain Bike prin '97)
Imagine
Acesta este format din tastatura si placa de baza cu procesor, rami etc All-in-one.
Jocurile se incarca de pe Casete Audio prin intermediul casetofonului Datasette din imaginea de sus.
Imagine
Mai pot fi incarcate jocuri sau programe cu ajutorul unui Floppy Drive mare si greoi care foloseste dischete de 5.25 inch.
In spatele lui C64 se regasesc porturi pentru iesire Serial Floppy + I/O pentru imprimanta, Port Video sau RF pentru video prin cablu satelit, un port pentru casetofonul special C64 Datasette dar si un port pentru Cartridge, casete speciale pentru diagnoza sau jocuri.

- O mica descriere preluata de pe wikipedia:
Commodore 64, cunoscut și sub numele de C64 sau CBM 64, este un home computer (calculator de casă) pe 8 biți care a apărut în ianuarie 1982, fiind produs de Commodore International. A fost prezentat pentru prima dată la Consumer Electronics Show, la 7-10 ianuarie 1982, în Las Vegas.[4] A fost listat în Guinness World Records ca fiind cel mai bine vândut model unic de calculator din toate timpurile,[5] cu estimări independente plasând numărul de vânzări între 12,5 și 17 milioane de unități.[6] Precedat de Commodore VIC-20 și Commodore PET, C64 și-a primit numele de la memoria sa RAM de 64 kilobytes (65.536 bytes). Cu suport pentru sprite multicolor și un cip personalizat pentru generarea formelor de undă, C64 a putut crea imagini și sunete superioare în comparație cu sistemele fără un astfel de hardware personalizat.
***Momentan imi lipsesc dischete de 5.25" pentru el ca sa pot face copii asa ca rog pe cine are de donatie sa ma contacteze :P***
Inca imi lipseste monitorul lui original, care e destul de scump pe ebay, accept unul donatie?? cred ca in visele mele haha, si o imprimanta si un mouse nu ar strica, toate acestea se gasesc destul de scump.
Cateva din jocurile mele preferate C64 care mi-au marcat copilaria sunt:
Flimbo's Quest:


Crillion:


Bride of Frankenstein:


❤️🤗
Ultima oară modificat Vin Apr 07, 2023 3:52 pm de către djsop, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 767
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de Ionut1510 »

Foarte frumos și bine întreținut.Din păcate foarte rar mai găsești la vânzări.Da ecranul original e foarte greu de găsit dar și scump
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1127
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de AlinGheaja »

Ar fi fost vis sa am asa ceva cand eram mic! Dar sincer nu am vazut la nimeni in viata mea! Nu am vazut nici unul "face to face"! Doar ce am vazut online. Dar mi se pare foarte interesant. Felicitari pentru achizitie. Sa te tina mult si bine.
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de djsop »

AlinGheaja scrie: Vin Apr 07, 2023 7:06 pm Ar fi fost vis sa am asa ceva cand eram mic! Dar sincer nu am vazut la nimeni in viata mea! Nu am vazut nici unul "face to face"! Doar ce am vazut online. Dar mi se pare foarte interesant. Felicitari pentru achizitie. Sa te tina mult si bine.
Te astept cu drag la Resita pe la mine sa experimentezi :P :D
Avatar utilizator
MihaiRadu1986
Mesaje: 13
Membru din: Vin Apr 19, 2024 10:50 am
Localitate: Băişoara jud Cluj

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de MihaiRadu1986 »

Foarte frumos
Avatar utilizator
MihaiRadu1986
Mesaje: 13
Membru din: Vin Apr 19, 2024 10:50 am
Localitate: Băişoara jud Cluj

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de MihaiRadu1986 »

Este un lucru maret sa ai asa ceva mai ales daca este functional
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de djsop »

MihaiRadu1986 scrie: Sâm Apr 20, 2024 12:30 pm Este un lucru maret sa ai asa ceva mai ales daca este functional
Am la vanzare unul la 650 lei daca te intereseaza 😝
Avatar utilizator
MihaiRadu1986
Mesaje: 13
Membru din: Vin Apr 19, 2024 10:50 am
Localitate: Băişoara jud Cluj

Re: Prezentare computer: Commodore 64 - Anii '80

Mesaj de MihaiRadu1986 »

Momentan nu stiu ce sa fac dar sunt bine pastrate pe mai tarziu o sa coste o avere in timp.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike