De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Telefoane/tablete cu android
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de Ionut1510 »

Astăzi voi discuta de ce utilizatorii de IOS urăsc sistemul de operare android sau invers.In primul rând orice sistem de operare are propriile Avantaje și dezavantaje
iOS are o securitate și sistemul și aplicațiile bine optimizate față de Android iar pe Android îți oferă libertatea de a îți personaliza telefonul după placul dvs dar și vine cu o grămadă de funcții.
Camera iphone-ului într-adevăr este bună dar și telefoane Android din game flagship au o cameră buna care pot fi 100 -200 (mpx care nu are niciun sens în camera).Senzorul de cameră este principalul hardware pentru procesarea imaginilor.
Dacă senzorul e mai bun atunci procesarea imaginilor devine și mai bună.
Utilizatorii IOS urăsc Android-ul că face lag,nu e bun,are o cameră proastă.In primul rând ți-ai ales un telefon de buget și nu un flagship.Deobicei trebuie să compari ce e un telefon de buget vs un telefon flagship care e mai performant.Ca un utilizator de android pot confirma că mai face un pic de lag datorita aplicațiilor care din păcate nu sunt așa bine optimizate
Apropo uitasem de procesul de actualizare Încă mai sunt branduri de telefoane android la care vei primii doua actualizări de versiuni Android și de securitate.Multi utilizatorii nu le convenea dar și celor din Comisia europeană.Apple au făcut o treabă bună 7 ani de actualizări IOS dar și de securitate.
După acele criticii primite de la utilizatori către brandurile de telefoane android.Google au decis pentru telefoanele lor să primească 4 ani de actualizări android și 5 ani de securitate la fel și pentru Samsung
Utilizatorii Android de ce urăsc IOS.Motivul pentru care urăsc este că nu prea au multe funcții și uneori mai face lag .Odata cu IOS 16 Apple au introdus personalizarea ecranului de blocare.O funcție copiată de la Samsung și care Apple au îmbunătățit-o.Dar se pare că mulți utilizatori de iOS urăsc noul sistem deoarece are cam multe figuri.(Am văzut și le Twitter poze cu iOS 16 care făceau figuri.
După cum am zis și mai sus orice sistem de operare au probleme cu optimizarea dar și propriile Avantaje și dezavantaje..Aici depinde de tine ce sistem de operare alegi.Daca iti android-ul așa de mult stai pe android dacă îți place iOS-ul așa de mult stai pe IOS
Ionut1510
Avatar utilizator
TheKalu
Mesaje: 120
Membru din: Mar Aug 23, 2022 12:36 pm

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de TheKalu »

LAG-ul, de fapt il poti numi un timp de eveniment petrecut intre un proces si celalalt deoarece actualizarea aplicatiilor de sistem si cele din telefon necesita mai multe resurse iar daca telefonul nu dispune de ceva mai performant este si normal sa deschida un proces mai greu.Este exact ca si la un computer (sunt procesoare ARM pe telefon), daca nu ai memorie RAM (memoria ram este volatila, adica necesita alimentare continua pentru a lucra apoi se duc datele si nu raman in memoria ram) si un procesor cu un IPC destul de bun telefonul o sa deschida aplicatiile mai incet.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows/arm/overview

In schimb Apple optimizeaza aplicatiile pentru dispozitivul respectiv incat utilizatorul sa nu experimenteze asa ceva, chiar daca nu ai acces cum este si pe android sau unul rooted esti mai protejat.

Apple
- securitate
- performanta
- stabilitate
- camera (mid/high-quality)

Android
- 0 securitate
- performanta (mid-range)
- camera (mid/high-quality)
- accesibilitate la spatiu

Eu am mers mereu pe android, dar anul acesta mi-am propus sa trec pe apple deoarece m-a convins ca merita.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de Ionut1510 »

Posibil și eu să trec pe IOS pe motiv pentru că m-am cam plictist să tot folosesc android.Oricum am 8 ani de când folosesc android dar vreau să folosesc și altceva
Ionut1510
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de Ionut1510 »

Văd că deja pe Android s-au mai îmbunătățit câteva lucruri mai ales la securitate. Crede-mă că și cei de la Apple fac la fel doar că nu vor să spună că ei accesează datele.Chiar daca ai iPhone-ul închis el tot va putea fi localizat
Îmi fine fiecare cu preferințele lui
https://www.theregister.com/AMP/2023/01 ... d_privacy/
Ultima oară modificat Sâm Aug 05, 2023 6:54 pm de către Ionut1510, modificat de 2 ori în total.
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de AlinGheaja »

Ionut1510 scrie: Mie Aug 02, 2023 10:22 pm Știți numai să dați hate că Android are bloatware mult sau nush ce.Mergeti fraților pe Google Pixel dacă nu doriți să aveți bloatware
Da si nu prea... un android este f vulnerabil. E frumos ca e super deschis dar la ce mult spioneaza google mai ales cu telefoanele proprii mai bine imi iau un 3310 :))
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de Ionut1510 »

Cam toate companiile fac treaba asta fie că e Android sau un iPhone
Totuși merge și un Nokia :)) :))
Ionut1510
Avatar utilizator
albert1102
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Sep 23, 2023 12:30 pm

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de albert1102 »

Sincer, după mulți ani de când folosesc Android, vreau să trec pe iOS. Am auzit că are foarte multe funcții utile. Cunosc multe persoane care au sau avut iPhone și nu au avut prea multe de reproșat în afară de baterie și preț. Oricum, dacă ai grijă de baterie nu o să ai probleme pe viitor. În prezent dețin un Redmi Note 9 Pro, un telefon excelent în raport calitate-preț și aș trece la un iPhone 11 sau 12.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de Ionut1510 »

Ți-aș recomanda un iPhone 13 e mult mai bun decât un Phone 12 sau 11.Motivul că pe iPhone 12 nu prea te ține bateria,iar iPhone 11 la fel oricum pentru iPhone 11 in doi ani suportul pentru acest telefon se v-a încheia
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de AlinGheaja »

iPhone 13 este un telefon foarte reusit !
Bateria tine foarte bine, camera este super OK, si dimensiunea este potrivita a ecranului cat si de tinut in mana.
Telefonul merge foarte bine, eu l-am avut si nu am intampinat absolut nici o problema.

Recomand iPhone 13 si 14 oricand.

Dar niciodata sa NU cumparati un telefon care abia a iesit. Pentru ca sunt multe probleme la inceput cu ele. Exemplu 15 acum. E plin de probleme. Praf la camera. Sticla prea slaba,etc.
Fiind telefoane fabricate in India (unde e mai ieftin sa platesti un om) si sunt generatii de telefoane noi iar productia lor este noua, calitate este putin slaba la inceput.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: De ce utilizatorii IOS urăsc sistemul Android sau Invers

Mesaj de Ionut1510 »

AlinGheaja scrie: Mar Sep 26, 2023 8:29 pm iPhone 13 este un telefon foarte reusit !
Bateria tine foarte bine, camera este super OK, si dimensiunea este potrivita a ecranului cat si de tinut in mana.
Telefonul merge foarte bine, eu l-am avut si nu am intampinat absolut nici o problema.

Recomand iPhone 13 si 14 oricand.

Dar niciodata sa NU cumparati un telefon care abia a iesit. Pentru ca sunt multe probleme la inceput cu ele. Exemplu 15 acum. E plin de probleme. Praf la camera. Sticla prea slaba,etc.
Fiind telefoane fabricate in India (unde e mai ieftin sa platesti un om) si sunt generatii de telefoane noi iar productia lor este noua, calitate este putin slaba la inceput.
Made in India csf. Așa au pățit și telefoanele lui Carl Pei Nothing,efectiv intra praf în sticlă,camera
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike