Sugestii promovare

Ai o sugestie pentru comunitate ?
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Sugestii promovare

Mesaj de AlinGheaja »

Salutare tuturor
Astazi am sa va cer cateva sfaturi poate ma puteti ajuta si pe mine in privinta sa promovam forumul.
Am incercat recent cu adwords si pot sa spun ca nu prea mai functioneaza cum era o data.(cred ca de 2 ori cate 5 zile in 2022 si anul asta 1 data 3 zile)
Am incercat cu tiktok sa fac video si sa dau promote dar lafel face vizualizari si poate din 20.000 intra 2 persoane care intradevar participa dar atat.
Nu a fost ieftin... si sunt banuti care intr-un final regret ca i-am investit si cam degeaba. Mai ales google adwords! A devenit cam inutil si mancator de bani mai ales dupa ce am mai citit online ca multi au bagat bani si cica au tras pentru optimizare campanie dar anunturile nu sau rulat.
Am incercat sa postez pe facebook marketplace un anunt cu laptop gratis etc.
Am incercat pe olx lafel sa fac un anunt gen ofer laptop gratuit etc.(se pare ca acolo merge cate unpic)
Am avut un cont de facebook creat cu o persoana care nu exista si dupa cateva postari mi-a cerut sa ma verifice cu buletinul ce nu am cum pentru ca persoana era fictiva. :D
Am incercat sa postez pe TPU dar uneori se posteaza dupa ce verifica dar dupa un timp se sterge postarea pentru ca fac relama.
Ma gandeam la o varianta de parteneriat cu vre-un bloger care are activitate si vizualizari si care ar accepta. (daca stiti va rog)
Ma gandeam la o alta comunitate lafel de parteneriat,bine sa fie activitate lafel. (daca stiti va rog)
Daca aveti si alte sugestii,va rog. ;)
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 450
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Sugestii promovare

Mesaj de Morphinus »

Salut.
Cum necum zic ca este ok si normal sa existe niste canale oficiale si utile in cadrul celorlalte platforme de socializare.
De sine statator sa existe un canal oficial al forumului de Telegram, Facebook, YouTube poate pentru doritorii de tutoriale video, dar putin probabil din cauza timpului, nisa asta fiind deja ocupata de comunitatile mai vechi din cadrul blogurilor de profil.
Iar ca principala metoda de promovare pe langa variantele cu plata cred ca raman recomandarile in blogroll cum se facea odinioara, problema in momentul de fata este ca si in zona asta de blogging pe zona de tech, tutoriale lucrurile s-au linistit, nefiind asa concurenta mare ca la inceputuri, trendul fiind altul de la perioada la perioada
Incetul cu incetul ne mai strangem din ce nostalgici si nu numai.
Ultima oară modificat Joi Ian 05, 2023 2:08 pm de către Morphinus, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Sugestii promovare

Mesaj de AlinGheaja »

Tot incerc sa vb cu alte comunitati si blogeri dar.. Pana in prezent am fost refuzat frumos.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Sugestii promovare

Mesaj de Ionut1510 »

Nasol! Se pare că nici un blogger nu vrea să ne ajute cu proiectul RetroTech :(
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Sugestii promovare

Mesaj de AlinGheaja »

Toti sunt pe interes !
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 450
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Sugestii promovare

Mesaj de Morphinus »

Nu neaparat, dar vad ca este alt trend acum, blogurile nu mai prezinta interes ca acum 10 ani spre exemplu.
Bonus ca zona asta de tech este suprasaturata.
Acum e lumea pe altele, TikTok, Insta etc... de acolo isi iau oamenii informatia comprimata intr-un scurt clip, ca este mai usor sa isi ia informatia asa decat sa citeasca un articol sub forma de text.
Zic ca incepem sa fim din ce in ce mai lenesi, hai ca una e sa mai frunzaresti un articol printre randuri rapid sau sa il citesti cu placere si alta e sa vezi o "pastila" comprimata de 1-3 minute.
Inca sunt fanul fluxurilor RSS, asa imi citesc stirile de atata amar de vreme, poate fac parte si din gasca celor mai ciudati ce inca nu au TikTok, Insta si alte asemenea, pentru mine fiind total neinteresant.
Daca si Facebook preia cu acele Reels continut la greu dupa Tok, clar asta e trendul ceva vreme de acum incolo pana e sa apara altceva care sa ia fata tuturor.
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Sugestii promovare

Mesaj de AlinGheaja »

Da,adevarat! Doar ca multe video sunt "click bait" si multi pica in plasa la un tutorial incomplet sau reclama falsa etc. Cum le spun la multi "nu tot ce zboara se mananca"
Si sunt tot mai multi lenesi care nu sunt in stare sa citeasca un articol ce iti spune pas cu pas cum sa faci ce ai nevoie. Citesc primele randuri si deja scriu "am incercat si nu merge"!
Avatar utilizator
djsop
Contribuitor
Mesaje: 190
Membru din: Mar Iul 05, 2022 10:14 pm

Re: Sugestii promovare

Mesaj de djsop »

Parerea mea e ca mai bine creste incet dar sigur forumul, cu reclama agresiva poate aduci oameni dar apar tot felul de "partikip pt ca gaming" si dupaia dispar, mai bine asa cum ai facut acum, eu personal am ajuns de pe marketplace la vremea respectiva, asadar e semn ca functioneaza daca sunt aici de atunci :P No worries, ideea e sa nu mai investesti bani in aduri ca o faci degeaba, si bloggeri neblogger parteneri neparteneri, rahatul ala de player cu manele din josul paginii ar trebui scos ca e un mare minus pentru acest site si ce isi doreste el sa fie, si google nu incadreaza ok lucrurile prea amestecate la un site, ori e radio de manele ori e retro tech, seriously... 🫡
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Sugestii promovare

Mesaj de Ionut1510 »

Exact acel player ar trebui scos.Cred că sincer numai avem nevoie de acest parteneriat
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Sugestii promovare

Mesaj de AlinGheaja »

Ionut1510 scrie: Lun Mai 15, 2023 9:19 pm Exact acel player ar trebui scos.Cred că sincer numai avem nevoie de acest parteneriat
viewtopic.php?p=2299#p2299
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike