Pe vremea cand Internet explorer....

Glume,bancuri,poze/video amuzante,etc
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de AlinGheaja »

Era prin 2003 sau 2004 si ma sunat mama cand eram la scoala ca au fost sa bage internetul si cand vin acasa am internet. Tin bine minte ca am asteptat vre-o 3 luni sa vina firma respectiva sa imi bage internetul. Era prin modem DSL Motorola!
Imagine
Inculpatul pentru internet era asta.. Si aveam viteza la internet de maxim 17kb/s cand era sarbatoare si in general descarcam cu 5-12 kb/s!
Tin minte ca am stat o data 2 zile sa descarc "GTA Vice City Miami" doar modul. Intradevar mergea groaznic. Dar pentru mine era normal. Colegii mei de clasa aveau fibra si aveau viteza de peste 1 mb/s,locuiau in zone cu blocuri noi ANL!
Pentru mine era OK. Ma puteam bucura de el cum era. Windows XP pe net ..era SUPER OK!
Si cum intrii si te uiti pe diferite site-uri iti apar diferite reclame cu "Download free" si iti aparea ceva ce iti doreai fie joc sau alte chestii pentru Windows. Desigur nimic nu vine gratis,la instalare daca nu erai atent(desi uneori cu tot cu atentie) iti mai instala cate un toolbar sau un antivirus fals!
Si deschideai Internet Explorer cu care erai obijnuit sa intrii online si incepeau sa iti apara toolbar in plus la el cu diferite reclame. Daca nu te pricepeai sa le stergi,incepeau sa se adune in numar mare pana cand unii aveau asa:
Imagine
Pe langa asta uneori iti punea pe desktop ca wallpaper active desktop sau cum se numea(o pagina web in fundal). Si desi nu aveai nici un browser deschis uneori auzeai sunet de fundal "click" sunetul cand deschideai un link de pe o pagina web! Erai deja infectat :)) !
Aveam prieteni ce atatea toolbars aveau instalate de abia se vedea pagina. :))
Sa dus vremea la Internet Explorer ! RIP
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de alpitu21 »

:)))))))))))))))))))))) doamneee ce dragut morrr =)) noi am avut primul internet prin stic la vodafone care mergea bine o data pe saptamana cred, dar si cand mergea incet era decent, mergea pe youtube si cs1.6, si cand mergea bine instalam cu fratimiu niste zip-uri cu mai multe jocuri, la un moment dat aveam ceva ,,MarioX,, care avea vreo 400 jocuri in el, dar nu mai gasesc absolut nimic de genul.. ce vremuri =))
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de Ionut1510 »

😂😂😂 Prima dată când am avut internet era pe un telefon Nokia 5800 Xpress Music.Cand mama mea reîncărca cartela pentru internet.Ce mă mai agitam :)) :)) .Eu foloseam internetul pentru a descărca jocuri Java ☺️ ca să numai mă tot plictisesc
Ionut1510
Avatar utilizator
Comandorul
Contribuitor
Mesaje: 97
Membru din: Joi Ian 05, 2023 11:14 am

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de Comandorul »

Ce am pățit eu cu internetul fraților, nu uit toată viața... era prin 2001, internetul la început, erau cluburile de net în floare, încă nu apăruseră RDS-ul și restul... mai aveam internet la servici, viteză destul de bună și când aveam puțin timp liber eram pe net. Într-o zi îmi spune un coleg că el intră pe net și de acasă, că se poate, îmi trebuie doar un modem și o linie de telefonie fixă și cu un cod anume, formezi de la telefon și îți intră netul, dar să nu stau așa mult că e cam scump, îmi mai zice că el intră pe net de acasă vreo 15 minute pe zi, maxim jumate de oră, citește știrile, își mai caută o subtitrare, din astea... cum am auzit, mi-am cumpărat un modem și am intrat... problema e că mi-am pierdut orice control și la mine mergea netul non-stop, descoperisem că pot descărca muzică și alte chestii și toată ziua eram călare... downloadul era jenant, trăgeam o melodie în 3-4 ore... dar eram fericit că găseam atâta muzică... în fine, la sfârșitul lunii, când mi-a venit factura de telefonie să leșin... era peste 3000 de lei, cam cât salariul meu de operator amărât de atunci... am înebunit de nervi, am scos modemul din calculator și l-am spart... după nici un an își face apariția RDS-ul cu fibra optică și se schimbă problema...
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de AlinGheaja »

Da era foarte scump internetul atunci. Dezastru. Un vecin a dat sa descarce de pe torent in prima zi dupa ce si-a bagat internetul cred ca a uitat sau nu a fost atent ca costa mult. Si a lasat calculatorul cred o saptamana sa descarce. Nu stiu cat ia venit factura dar stiu ca a iesit mare scandal atunci in familie la el.
Da.. dragul vremurilor bune! Yahoo messenger,Kazaa,emule,dc++,mirc,etc.
Avatar utilizator
TheKalu
Mesaje: 120
Membru din: Mar Aug 23, 2022 12:36 pm

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de TheKalu »

Era prin 2010 cred, un tovaras de prin cartier se lauda ca are factura neplatita la RDS de cativa ani si inca ii functioneaza internetul desi noi il stiam de Minciuna(porecla lui pe ascuns).Eu i-am zis intr-o zi ca nu il cred si a venit cu factura la mine sa mi-o arate, m-am uitat pe ea si afisa suma de 7400 Lei cu penalizari ceva.Din vorba in vorba, ne-am dus sa fumam o tigare si sa bem o bere la bucatarie si a uitat factura pe birou la mine.Am vazut ca o uitase si am pus-o langa birou pe comoda ca sa o returnez a doua zi, m-am dus la munca si vad ca ma suna mama panicata..ma intreaba ce e cu factura aia si am inceput sa rad.I-am spus sa se uite la numele clientului, mi-a zis ca era foarte panicata! Nici in ziua de azi nu inteleg cum de nu avea ab. de internet inchis ca nu mai platise de cativa ani, de ce nu a fost actionat in instanta pentru neplata ca totusi 7400 pe vremea aia erau ceva bani!
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de AlinGheaja »

😂😂😂 da.. pe vremea aia puteai sa te conectezi la net cu userul și parola pppoe de la altcineva. Deci dacă aveai un vecin care nu prea intra,te-ai scos.
Avatar utilizator
TheKalu
Mesaje: 120
Membru din: Mar Aug 23, 2022 12:36 pm

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de TheKalu »

RetroTech scrie: Sâm Ian 07, 2023 12:33 pm 😂😂😂 da.. pe vremea aia puteai sa te conectezi la net cu userul și parola pppoe de la altcineva. Deci dacă aveai un vecin care nu prea intra,te-ai scos.
Aaa da chiar, cred ca asa inca mai avea el internet ca din cate stiu imprumutasem si eu vecinului meu de la etajul 4 internetul cateva zile.Parca mergea doar unul per conexiune, nu?
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de AlinGheaja »

exact 1 pe conexiune. si putea sa fie din orice locatie ca mergea! eu am uitat sa platesc si era weekend si am folosit de la un vecin care era plecat din tara. am tinut minte userul si parola ca eu i-am configurat routerul. :D
Avatar utilizator
Aditzu
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Aug 19, 2023 12:18 pm

Re: Pe vremea cand Internet explorer....

Mesaj de Aditzu »

Barele din internet explorer
Nu mai ai nevoie de site cand ne ai pe noi niște imagini statice

Totuși internet explorer , cel mai bun browser ca sa descarci un alt browser 2023
Dar pe vremuri era mai șmecher

🤭
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike