Recomand iphone

Telefoane/tablete cu sistem de operare iOS
rodimm
Mesaje: 11
Membru din: Mie Dec 28, 2022 11:42 pm

Recomand iphone

Mesaj de rodimm »

Va recomand iphone, am iphone 7 eu si mama are 10 x ala și amandoua sunt foarte bune siau meritat toti banii! Toata lumea ca iphone e scump ca iphone se sparge dar iphone meu de 5 ani merge perfect si a fost 2000 lei 😂😂
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Recomand iphone

Mesaj de AlinGheaja »

Și eu am trecut pe iPhone de 3 ani și nu mai iau android.. :)
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Recomand iphone

Mesaj de Ionut1510 »

Și eu simt nevoia să mă mut de pe Android la iPhone deoarece m-am plictisit de sistemul Android.Am folosit Samsung, Huawei, Motorola și Xiaomi
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Recomand iphone

Mesaj de AlinGheaja »

Problema cu android este ca e greu pt google sa facă un sistem de operare universal sa meargă pe milioane de modele de telefoane. Toate au aceiași aplicație pt camera etc. In schimb Apple are dispozitive proprii și nu in număr mare. E mai simplu de optimizat. Pe android oricare marca iei tot același lucru iei… și tot pe android am avut o problema la oricare marca samsung,oneplus ,scoteam telefonul de la încărcat dimineața la 8 și îl băgăm in buzunar și pe la 11/12 simteam ca ma arde in buzunar. Când îl scoteam ardea telefonul singur și baterie mai aveam 20/30%! De ce? Nu i-am făcut nimic. Și asta nu sa întâmplat doar la un telefon ca la mai multe cu android. In schimb pe iPhone nu am avut nici o problema. De când am…merge și am și baterie destula. Da este adevărat ca pe android poți instala o sumedenie de aplicații care nu sunt din magazin play. Dar așa creste și riscul de malware sau alți gândaci. Da este adevărat ca android este foarte customizabil dar cu riscuri ! Android e mai deschis dar super vulnerabil. iOS e închis și mai securizat,stabil etc. Și mai greu sa instalezi aplicații care nu sunt in appstore. Așa ca verdict final am ajuns in punctul când vreau un telefon sa meargă oricând pun mâna pe el. Nu sa se blocheze când am nevoie. Etc. Și am găsit asta la iPhone.
☺️
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Recomand iphone

Mesaj de Ionut1510 »

Da, și al meu îmi mai face câteodată figuri
Ionut1510
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Recomand iphone

Mesaj de alpitu21 »

Sunt complet de acord ca acum câțiva ani iphone isi merita banii, dar acum sa dai 4500 lei pe un telefon identic și la interfața si la specificații cu un telefon de un an vechine (vorbesc de iphone 14 si 13) chiar nu mai are sens, sa faci upgrade de memorie (de ex. 256gb) e un plus se 500 lei, ceea ce e foarte nasol, incluzând ca nu are slot de memorie sd 😂
recent și-a luat un prieten iphone 13 pro max, la un pret decent as zice eu (5500 lei), am făcut niște comparatii cu pozele lui si pozele mele de pe xiaomi 12x.. mie care imi place(a) iphone am ramas surprins sa vad ca tot xiaomi-ul meu face poze mai bune 🥲 plus ca iphone u ala ma jur de n are 2 kile și n am cum sa il țin într-o mana la cat de mare e. Referitor la poze, si el a fost de acord ca xiaomi-ul meu face poze mai bune, pana si o prietena care era cu noi a zis la fel, as vrea aici sa vad lumea care zice ca xiaomi nu face poze bune, nu filmeaza bine.. etc :))
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 450
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Recomand iphone

Mesaj de Morphinus »

Iphone este ok pe alte chestii, lasand la o parte "motorizarea" tehnica fata de android.
Este mai ok pentru partea de privacy no matter what si ok la ciclul de actualizari majore ale sistemului de operare, observand aici cazurile unor modele mai vechi, deci cu cateva generatii bune in urma fata de varful de gama ce beneficiaza inca de actualizari.
Daca banii nu sunt o problema merita sa incercam macar o data in viata si treaba asta dar totusi sunt mult prea piperate costurile.
Imagine
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Recomand iphone

Mesaj de AlinGheaja »

Morphinus scrie: Mar Ian 10, 2023 1:46 pm Iphone este ok pe alte chestii, lasand la o parte "motorizarea" tehnica fata de android.
Este mai ok pentru partea de privacy no matter what si ok la ciclul de actualizari majore ale sistemului de operare, observand aici cazurile unor modele mai vechi, deci cu cateva generatii bune in urma fata de varful de gama ce beneficiaza inca de actualizari.
Daca banii nu sunt o problema merita sa incercam macar o data in viata si treaba asta dar totusi sunt mult prea piperate costurile.
Da,sunt super scumpe in comparatie cu concurenta la care gasesti la orice colt telefon android.
DAR... ce-i si interesant la cate date colecteaza Android si trimite spre google. Mai ales cand cumperi 2 telefoane noi fara cartele sim si unul il pui in mod avion si unul ramane cum e dar repet ambele fara cartele sim. Si culmea ca telefonul in mod avion a colectat mai multe date!
Un studiu:
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike