Story time:Cum eram cât pe ce să îmi pierd contul de la Google

Discutii care nu se incadreaza in nici o categorie
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 771
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Story time:Cum eram cât pe ce să îmi pierd contul de la Google

Mesaj de Ionut1510 »

Bazat pe fapte reale
Salut! Astăzi vreau să vă împărtășesc cu voi cum eram cât pe ce să îmi pierd contul de la Google.În vara anului 2019 ,eu urmăream un live stream pe YouTube eram și moderator, după văd un comentariu în care spune:S_____ ce faci? Demult vroiam să te contactez.Si apoi am zis da, după primesc un mesaj pe YouTube chat (o funcție care a fost lansată în anul 2017 ,iar în 2019 a fost scoasă pentru totdeauna) primesc un mesaj că are nevoie de ajutorul meu, că nu poate să recupereze contul, Primesc un link,Ce fac? Am accesat acel link și după îmi apare un pop-up că cineva încearcă să se logheze pe contul meu locație Republica Moldova.,Am apăsat respingere,dar acel Pop-up tot apărea,primeam și SMS-uri cu coduri și panicat am schimbat repede parola, și le-am trimis și un ultim mesaj ",Voi vreți să îmi furați contul Prostiilor" (Scuzați-mă de limbaj)Noroc și de autentificarea 2FA deoarece m-a ajutat foarte mult.
Morala: Niciodată să nu accesezi link-uri suspecte primite de la necunoscuți
Ionut1510
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike