Cum rescriu android daca nu booteaza?

Telefoane/tablete cu android
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de alpitu21 »

Ionut1510 scrie: Dum Dec 18, 2022 12:43 pm
alpitu21 scrie: Dum Dec 18, 2022 12:37 pm
Ionut1510 scrie: Dum Dec 18, 2022 12:33 pm

Cel mai bine este să iți iei un telefon cu stock Android cum ar fi Google Pixel,Motorola etc.Nu ai parte de bloatware și anunțuri băgate in sistem de ex compania Xiaomi, în sistemul lor este plin numai de aplicații chinezești și anunțuri la fel și Samsung mi-e mia plăcut foarte mult telefoanele din gama lor dar văd că s-au prostit.
Cu google pixel sunt complet de acord. Cu motorola sunt asa si asa, deoarece ofera aceleasi speicificatii ca telefoanele Xiaomi/redmi doar ca la un pret mai mare. Asa putem recomanda si Nokia, dar fac acelasi lucru.
De asta cred eu ca telefoanele Xiaomi sunt cele mai bune, deoarece sunt cele mai ieftine pentru ce ofera, si chiar daca au anunțuri în unele aplicații (depinde si de telefon, eu in telefonul vechi redmi note 10 nu am absolut nicio reclama), poti schimba foarte usor sistemul printr-un custom rom, usor prin faptul ca sunt multe persoane care fac custom rom-uri pentru telefoanele xiaomi. Plus ca, nu iti pierzi garantia daca faci asta cu telefoanele xiaomi in comparatie cu alte branduri, care, de exemplu Samsung, iti strică camera daca deblochezi bootloader-ul.
Da!Dar tot ai riscul să îți strici telefonul dacă în caz că nu știi să bagi un costum rom pe el.Am văzut la alții,dar sunt și câteva soluții dacă în caz că ai coruptat fișierele de sistem
Iarasi, depinde si ce telefon. Telefoanele cu chipset snapdragon sunt foarte greu de stricat sau coruptat ceva in timp ce faci custom rom, și cele mai multe custom rom-uri au tutoriale pentru cei care nu stiu (de exemplu, Pixel Experience). Telefoanele cu chipset mediatek sunt umpic mai usor de coruptat deoarece e mai diferit modul de instalat, nu prea am multa experiență cu ele anyways.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de Ionut1510 »

alpitu21 scrie: Dum Dec 18, 2022 2:09 pm
Ionut1510 scrie: Dum Dec 18, 2022 12:43 pm
alpitu21 scrie: Dum Dec 18, 2022 12:37 pm
Cu google pixel sunt complet de acord. Cu motorola sunt asa si asa, deoarece ofera aceleasi speicificatii ca telefoanele Xiaomi/redmi doar ca la un pret mai mare. Asa putem recomanda si Nokia, dar fac acelasi lucru.
De asta cred eu ca telefoanele Xiaomi sunt cele mai bune, deoarece sunt cele mai ieftine pentru ce ofera, si chiar daca au anunțuri în unele aplicații (depinde si de telefon, eu in telefonul vechi redmi note 10 nu am absolut nicio reclama), poti schimba foarte usor sistemul printr-un custom rom, usor prin faptul ca sunt multe persoane care fac custom rom-uri pentru telefoanele xiaomi. Plus ca, nu iti pierzi garantia daca faci asta cu telefoanele xiaomi in comparatie cu alte branduri, care, de exemplu Samsung, iti strică camera daca deblochezi bootloader-ul.
Da!Dar tot ai riscul să îți strici telefonul dacă în caz că nu știi să bagi un costum rom pe el.Am văzut la alții,dar sunt și câteva soluții dacă în caz că ai coruptat fișierele de sistem
Iarasi, depinde si ce telefon. Telefoanele cu chipset snapdragon sunt foarte greu de stricat sau coruptat ceva in timp ce faci custom rom, și cele mai multe custom rom-uri au tutoriale pentru cei care nu stiu (de exemplu, Pixel Experience). Telefoanele cu chipset mediatek sunt umpic mai usor de coruptat deoarece e mai diferit modul de instalat, nu prea am multa experiență cu ele anyways.
Exact!
Ionut1510
Avatar utilizator
mariushkn
Moderator
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 29, 2022 9:40 pm

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de mariushkn »

Mai am si eu niste reclame prin aplicații de sistem , le-am ignorat , oricum se pot scoate.

Eu am Mi10T Pro , bun telefon , după doua dezamăgiri S8 si S10 , trebuia sa imi bag panou solar portabil pe cap si baterie externă să mă țină o zi bateria..
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1114
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de AlinGheaja »

mariushkn scrie: Joi Dec 29, 2022 9:54 pm Mai am si eu niste reclame prin aplicații de sistem , le-am ignorat , oricum se pot scoate.

Eu am Mi10T Pro , bun telefon , după doua dezamăgiri S8 si S10 , trebuia sa imi bag panou solar portabil pe cap si baterie externă să mă țină o zi bateria..
😂😂😂
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de Ionut1510 »

mariushkn scrie: Joi Dec 29, 2022 9:54 pm Mai am si eu niste reclame prin aplicații de sistem , le-am ignorat , oricum se pot scoate.

Eu am Mi10T Pro , bun telefon , după doua dezamăgiri S8 si S10 , trebuia sa imi bag panou solar portabil pe cap si baterie externă să mă țină o zi bateria..
:)) :)) Și al meu telefon Samsung J5 2017 când eram la liceu.Cand veneam acasă telefonul mai avea 0% baterie. :)) :))


:)))))) , Îmbătrânesc si ele
Ionut1510
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de alpitu21 »

mariushkn scrie: Joi Dec 29, 2022 9:54 pm Mai am si eu niste reclame prin aplicații de sistem , le-am ignorat , oricum se pot scoate.

Eu am Mi10T Pro , bun telefon , după doua dezamăgiri S8 si S10 , trebuia sa imi bag panou solar portabil pe cap si baterie externă să mă țină o zi bateria..
Interesant cum ai trecut de la alea doua telefoane la cel mai problematic telefon de la Xiaomi si nu ai avut probleme 😂 faza cu reclamele se pot dezactiva complet dar am observat ca in noul update (november security patch) s-au scos toate reclamele, eu cu toate reclamele activate din aplicatii nu mai primesc absolut nicio reclama de pe 2 telefoane (redmi si xiaomi), nu cred ca mai primeste Xiaomi 10T pro dar e posibil. Cred si sper ca cu MIUI 14 se vor scoate reclamele si optiunile de genul complet.
Avatar utilizator
Comandorul
Contribuitor
Mesaje: 97
Membru din: Joi Ian 05, 2023 11:14 am

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de Comandorul »

De Samsung, personal sunt mulțumit ca telefoane, bine, bănuiesc că aici contează și dacă-l iei de nou, ce vrei să faci cu el... De exemplu, eu am avut Samsung A20e, l-am luat nou și nu am avut nici o problemă cu el, am dat pe el 700 lei acum 2 ani, nou din magazin. Acum chiar zilele trecute l-am schimbat, mi-am luat tot Samsung Galaxy A13 (tot nou din magazin) și deocamdată nici o problemă, îmi place cum se mișcă, cum se aude, culorile etc. sunt foarte mulțumit de el. Am mai avut și un Huawei fain, eram mulțumit de el dar din păcate a trebuit să renunț la el că sunt certați cu google și nu merg aplicațiile bancare...
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 766
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de Ionut1510 »

Și eu am folosit Huawei și chiar mi-a plăcut,doar că eu nu prea am avut noroc cu acel telefon,mai mult mi-a dat ghinion
L-am spart dintr-un accident după două săptămâni după ce l-am cumpărat nou de pe Altex
I-am strivit cablul de încărcare și am fost nevoit să cumpăr altul
I-am rupt sertarul de SIM deoarece numai voia să iasă :(
Edit: Numai zic că telefonul începea să se înfierbântă
Ionut1510
Avatar utilizator
Comandorul
Contribuitor
Mesaje: 97
Membru din: Joi Ian 05, 2023 11:14 am

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de Comandorul »

De încălzit cam toate se încălzesc, depinde de cum îl "forjezi" dacă bagi jocuri pe el ce consumă resurse multe, cât te joci etc. Huawei chiar fac telefoane și tablete foarte bune dar din păcate google-ul are monopol pe partea asta cu aplicațiile. E adevărat, și din magazinul celor de la Huawei poți descărca o grămadă de aplicații faine, plus că astea de bază (facebook, whatsapp, Telegram, jocuri și multe altele) merg fără probleme, în plus când aveam Huawei-ul am descoperit o șmecherie, un utilitar cu ajutorul căruia îmi puteam instala din google store tot ce voiam, păcălea cumva sistemul, dar totuși astea bancare de care aveam nevoie sunt prea bine securizate și nu merg... poate pe viitor le vor face compatibile și cu Huawei, dar deocamdată asta e. Repet, chiar regret că a trebuit să renunț la Huawei, chiar era telefon bun.
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Cum rescriu android daca nu booteaza?

Mesaj de alpitu21 »

Comandorul scrie: Mie Ian 11, 2023 10:12 pm De încălzit cam toate se încălzesc, depinde de cum îl "forjezi" dacă bagi jocuri pe el ce consumă resurse multe, cât te joci etc. Huawei chiar fac telefoane și tablete foarte bune dar din păcate google-ul are monopol pe partea asta cu aplicațiile. E adevărat, și din magazinul celor de la Huawei poți descărca o grămadă de aplicații faine, plus că astea de bază (facebook, whatsapp, Telegram, jocuri și multe altele) merg fără probleme, în plus când aveam Huawei-ul am descoperit o șmecherie, un utilitar cu ajutorul căruia îmi puteam instala din google store tot ce voiam, păcălea cumva sistemul, dar totuși astea bancare de care aveam nevoie sunt prea bine securizate și nu merg... poate pe viitor le vor face compatibile și cu Huawei, dar deocamdată asta e. Repet, chiar regret că a trebuit să renunț la Huawei, chiar era telefon bun.
In primul rand sunt surprins de experienta ta cu Samsung, am avut si eu un a20e in familie (ionut stie 😂😂) si nu a fost un prea wow de telefon, chiar daca era 700 lei, atat a fost si Redmi note 10 al meu care a fost un telefon absolut superb. Acel a20e s-a spart in 7 luni de folosire si a murit de tot in a noua. Oricum.
In al doilea rand si eu sunt întristat de caderea Huawei-ului din cauza banului primit de google, chiar faceau telefoane decente, mama a avut numai huawei, primul telefon fiind huawei y530 care era absolut superb, făcea poze bune rau, se misca bine, dar a fost furat.. dupa a fost un huawei rebrand de la Orange, care tot a fost foarte bun la cat de ieftin a fost, dar asta a murit, foarte random. Acuma are un P Smart 2019 care o ducea bine.. tinem minte cuvântul ducea, deoarece cumva a primit update la EMUI 12, telefonul avand 3 ani deja si update-ul a facut telefonul mult mai incet, a adaugat chestii de care nu avea nimeni nevoie si pe care le urăm (de ex. Noul notification centre care e împărțit in doua, una de notificari si una pentru setari), dar in rest era un telefon solid. Si acuma mai nou tata are un Huawei Y6p, un telefon fara google care nu a fost bun deloc de la inceput, a mers foarte incet si avea camera foarte proasta, la fel si difuzoarele, nu isi merita banii deloc. Ambele telefoane vor fi inlocuite de Redmi note 12 pro cand se lanseaza global.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike