Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Stiri despre calculatoare,programe,totul ce tine de IT
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 767
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Pană globală de Windows. Milioane de utilizatori s-au trezit cu „ecranul albastru al morții” pe monitoare

Mesaj de Ionut1510 »

O mare problemă a fost sesizată, vineri, în ceea ce privește funcționarea Microsoft Windows. Sunt raportate întreruperi ale Windows în întreaga lume, aparent cauzate de o problemă CrowdStrike.
Se pare că utilizatorii au avut parte de așa-numitul „ecran albastru al morții”, BSoD'd (Blue Screen of Death), respectiv un ecran albastru de care nu poți trece, care te anunță că sunt probleme majore cu sistemul.

„CrowdStrike este la curent cu rapoartele privind blocajele pe gazdele Windows legate de Falcon Sensor”, a scris compania de securitate cibernetică într-o alertă care confirmă întreruperea la ora 1:30 a.m. ET vineri. Falcon Sensor al CrowdStrike este un software conceput pentru a preveni atacurile cibernetice asupra sistemelor informatice, notează Mashable.

„Simptomele includ experimentarea unei erori de ecran bugcheckblue legate de Falcon Sensor”, a continuat alerta CrowdStrike. „Echipele noastre de ingineri lucrează activ pentru a rezolva această problemă și nu este nevoie să deschideți un bilet de asistență”.

„Informațiile noastre actuale arată că această întrerupere este legată de o problemă tehnică cu o platformă software terță utilizată de companiile afectate”, a declarat într-o declarație biroul coordonatorului național al securității cibernetice din Australia.

Sursa:
https://stirileprotv.ro/amp/stiri/ilike ... toare.html
Ionut1510
Avatar utilizator
nenea33
Mesaje: 43
Membru din: Vin Oct 14, 2022 5:03 pm

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de nenea33 »

eu sincer la momentul ala nu am patit nimic si nu stiu exact de ce,ori nu mi-am facut update-urile(care nici acum nu le am inca) sau dormeam si nu m-a afectat pe mine sincer
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 767
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de Ionut1510 »

nenea33 scrie: Dum Iul 28, 2024 2:32 am eu sincer la momentul ala nu am patit nimic si nu stiu exact de ce,ori nu mi-am facut update-urile(care nici acum nu le am inca) sau dormeam si nu m-a afectat pe mine sincer
Pc-urile personale nu au fost afectate deoarece Crowdstrike este instalat doar
pentru PC-urile workstation mai pe românește (pentru companii)
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1127
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de AlinGheaja »

Spre surprinderea mea nu am avut pe nimeni in zona mea afectat. Nu stiu cum... dar ma bucur mult !
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de Morphinus »

OpenAI anunță motorul de căutare SearchGPT

Sursa: https://arenait.ro/openai-anunta-motoru ... searchgpt/
Imagine
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de Morphinus »

Noua epocă a escrocheriilor pe internet: reclame deepfake, softuri care îți accesează telefonul și un stat incapabil să reacționeze !

Sursa: https://recorder.ro/noua-epoca-a-escroc ... actioneze/ .

Si pe aceeasi tema cu alte produse mai este un canal de Youtube: Ciprian Lospa .

Asta cu reclamele deepfake, am observat-o de multa vreme, am tot raportat dar pe cei de la Google ii doare undeva sa elimine aceste manevre, facandu-se cu ajutorul lor toata aceasta afacere ilegala, fiind partasi la aceste manevre de imbogatire rapida.
Sa va imaginati ca exista aceste scheme, in genul celor din America si la noi nu prea iti vine a crede dar uite ca se intampla, fiind callcenter-uri pe diverse teritorii, la noi se pare ca se actioneaza preponderent de pe zona Repubilicii Moldova, poate ca si de pe teritoriul Romaniei, fiind exact scenariile prezentate in filmul The Beekeeper, daca nu l-ati vazut, merita sa va faceti o idee.
Urat ca pe ai nostrii ii doare la fel ca si pe cei de la Google sa combata fenomentul pe cai legale, in USA existand alte cai de atac precum Scammer Payback .
Momentan noi, astia mai "tineri" si cu ochiul un pic format mai suntem capabili sa observam un model, stangacia din editari, acum cat se poate observa, poate ca mai incolo fiind solutii si mai eficiente prin toata infuzia asta de inteligenta artificiala nu vom mai avea aceasta abilitate, dar e pacat ca parintii nostrii, bunicii si mai toate rudele conectate acum la Facebook,Youtube si mai toate site-urile imbibate cu reclame, nu sunt capabile sa distinga aceste neconcordante picand in aceste plase.
Si nimeni nu ia masuri in continuare, desi exista anumite "red flags" si semnale de alarma trase!
Imagine
Avatar utilizator
nenea33
Mesaje: 43
Membru din: Vin Oct 14, 2022 5:03 pm

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de nenea33 »

am observat si eu reclame de genul pe FB,insta etc. pur si simplu cum nu intru eu in capcana e pentru ca cine de pe internet ti-ar oferii nu stiu eu ce schema de imbogatire si investitie ca sa devii bogat,suna prea ridicol iar deepfake-urile se vad clar dupa unele miscari care le putem compara dupa cum se misca fata sau vocea care mai are bug-uri etc. Insa poate parintii nostri,bunicii si tot asa nu stiu sa faca diferenta si intra in aceste tepe de genul
Avatar utilizator
Morphinus
Moderator
Mesaje: 452
Membru din: Joi Ian 05, 2023 1:04 pm

Re: Stiri despre tech si diverse produse, servicii etc...

Mesaj de Morphinus »

Aici e buba mare, cei in varsta cu ochiul neantrenat.
Si a doua chestie, unii oameni renunta la tratamentul dat de un medic da, de o persoana reala cu abilitati recunoscute in domeniu, deh o scoala medicala de asistenti, un colegiu, o facultate, ani de practica pentru niste rahaturi de genul asta, ca respectivul creier al operatiunii de aia nu mai poate de latura umana si de faptul ca pui in pericol viata oamenilor.
Dar si omu e cum e, dar si statul roman, bubuie de prost, pun astia sigle cu Ministerul Sanatatii pe siteuri si ce clone mai au si ei dorm in cizme, aici nu se mai autosesizeaza nimeni, nici politie nici nimic, malc toata lumea.....
Suntem niste destepti la faza asta, n-am ce zice...
Imagine
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike