Mi-am luat ceva nou 🤭

Discutii legate de laptop-uri,calculatoare,componente si periferice
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de alpitu21 »

Salut! Azi am fost în târg la Obor si am gasit ceva superb la doar 70 lei (am dat 60 :))) si m-am gandit sa va arat si voua, deoarece se potriveste in acest site.

Imagine

Un laptop foarte vintage si scump. IBM ThinkPad R52. Are că specificații un Intel Pentium M si 1GB RAM, care il pot mări la 2, dar nu cred ca voi face asta pentru a incerca sa pun windows 98, 95 si etc. Pe el :)

Curent rulează windows xp, cred că l-au instalat tiganii care l-o fi furat, și si-au uitat discul (neoriginal) de instalare windows xp in el :))
Imagine

Laptopul este perfect functional, baterie, display, tastatura, etc. si a venit si un incarcator, singura problema este ca i-a murit cmos-ul.
Dar, la 60 lei, fiind o minune sa gasesc asa ceva, este si un compromis. Laptopul a venit cu niste prieteni la pachet. Prieteni care mi-au cazut prin masina, pe haine si chiar mi-au sarit pe maini. Prieten care ies din ventilator si tastatura. V-ați prins?

Imagine

Imagine

Imagine

Mda. Scuze ca a trebuit sa postez asa ceva. Dar dacă tot am postat despre el macar sa stiti tot. Curent incerc sa il dezinfectez si sa il curat de toti gargalacii aia din el. Dupa il pot utiliza in pacea mea =) Sper doar sa nu il strice spray-ul de gandaci.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 767
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de Ionut1510 »

Foarte frumos.Da am văzut că mi-ai trimis și pe discord .Sper ca după ce l-ai curățat să meargă din nou.
Un laptop foarte rar.
Ionut1510
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de alpitu21 »

Ionut1510 scrie: Dum Mar 19, 2023 1:02 pm Foarte frumos.Da am văzut că mi-ai trimis și pe discord .Sper ca după ce l-ai curățat să meargă din nou.
Un laptop foarte rar.
L-am curatat aproape de tot si acuma merge perfect! Reinstalez acum windows XP ( ca nu am incredere in ce au instalat ei) si o sa mai pun poze! Poate pun si windows 98, 95, 7, tot asa... =))
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1131
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de AlinGheaja »

Ce bine arata ! Felicitari pentru achizitie ! Ador thinkpad,imi plac ca sunt foarte rezistente. Gasesti in piata de vechituri si indiferent cat de bubuit arata il iei si merge :D
Eu zic sa il sufli bine cu compresorul.
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 767
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de Ionut1510 »

alpitu21 scrie: Dum Mar 19, 2023 4:20 pm
Ionut1510 scrie: Dum Mar 19, 2023 1:02 pm Foarte frumos.Da am văzut că mi-ai trimis și pe discord .Sper ca după ce l-ai curățat să meargă din nou.
Un laptop foarte rar.
L-am curatat aproape de tot si acuma merge perfect! Reinstalez acum windows XP ( ca nu am incredere in ce au instalat ei) si o sa mai pun poze! Poate pun si windows 98, 95, 7, tot asa... =))
Băga-i și un Windows 11 poate bubuie =)) =))
Ionut1510
alpitu21
Mesaje: 88
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 10:52 pm

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de alpitu21 »

AlinGheaja scrie: Dum Mar 19, 2023 4:29 pm Ce bine arata ! Felicitari pentru achizitie ! Ador thinkpad,imi plac ca sunt foarte rezistente. Gasesti in piata de vechituri si indiferent cat de bubuit arata il iei si merge :D
Eu zic sa il sufli bine cu compresorul.
L-am marinat de 3 ori cu spray de gandaci si tot are in el.. ma las batut 😭
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1131
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de AlinGheaja »

alpitu21 scrie: Lun Apr 03, 2023 11:22 pm
AlinGheaja scrie: Dum Mar 19, 2023 4:29 pm Ce bine arata ! Felicitari pentru achizitie ! Ador thinkpad,imi plac ca sunt foarte rezistente. Gasesti in piata de vechituri si indiferent cat de bubuit arata il iei si merge :D
Eu zic sa il sufli bine cu compresorul.
L-am marinat de 3 ori cu spray de gandaci si tot are in el.. ma las batut 😭
ar fi mai ok sa il desfaci si sa il sufli bine cu aer (compresor cu aer)
Avatar utilizator
Ionut1510
Mesaje: 767
Membru din: Sâm Oct 15, 2022 2:54 pm
Localitate: Bacău
Contact:

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de Ionut1510 »

Eu ți-aș recomanda să nu te lași.Incearca să-l dezasamblezi de tot și să suflii cu compresorul de aer
Ionut1510
Avatar utilizator
AlinGheaja
Administrator
Mesaje: 1131
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 7:13 pm
Contact:

Re: Mi-am luat ceva nou 🤭

Mesaj de AlinGheaja »

Am avut și eu un ps2 slim plin de gândaci. De mi-a umplut bucătăria de gândaci. Pana la urma l-am desfăcut bucăți și l curățat bine și l-am și dezinfectat.
Scrie răspuns

Parteneri

WwW.IceGame.Ro WWW.4EN3RGY.FORUMMO.COM NGZ.RO HITONE T84MNmQ.png QWOZd2 V cs-banner Comunitate VirtualStrike